مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.TMU.REC.1399.103

XML English Abstract Print


چکیده:   (120 مشاهده)
زمینه و هدف: دوران بارداری با فشارهای فراوانی همراه بوده و افسردگی در این دوران خیلی شایع است. افسردگی دوران بارداری پیامدهای روانشناختی منفی زیادی از جمله نشخوار فکری برای مادر دارد، لذا شناسایی عوامل مرتبط با آن ضروری است. در نتیجه، هدف این پژوهش بررسی رابطه دلبستگی مادر- جنینی و کیفیت زندگی زناشویی با نشخوار فکری در زنان باردار مبتلا به افسردگی غیربالینی بود.
روش بررسی: طرح پژوهش از نوع همبستگی بود. جامعه پژوهش زنان باردار مبتلا به افسردگی غیربالینی مراجعه‌کننده به بیمارستان یاس وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران در سال 1398 بود. نمونه پژوهش 150 نفر بودند که پس از بررسی ملاک‌های ورود به پژوهش با روش نمونه‌گیری هدفمند انتخاب شدند. داده‌ها با مقیاس دلبستگی مادری دوران بارداری کرانلی (1981)، مقیاس کیفیت زناشویی ژانگ و همکاران (2013)، پرسشنامه نشخوار فکری نولن- هوکسما و مارو (1991) و پرسشنامه افسردگی بک و کلارک (1988) جمع‌آوری و با روش‌های همبستگی پیرسون و رگرسیون چندگانه با مدل همزمان به کمک نرم‌افزار SPSS نسخه 21 تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج تحلیل‌ها نشان داد که دلبستگی مادر- جنینی (59/0- =r) و کیفیت زندگی زناشویی (36/0- =r) با نشخوار فکری در زنان باردار مبتلا به افسردگی غیربالینی منفی و معنادار داشت (01/0>P). همچنین، متغیرهای دلبستگی مادر- جنینی و کیفیت زندگی زناشویی به‌طورمعناداری توانستند 54 درصد از واریانس نشخوار فکری در زنان باردار مبتلا به افسردگی غیربالینی را پیش‌بینی نمایند که در این پیش‌بینی سهم دلبستگی مادر- جنینی بیشتر از کیفیت زندگی زناشویی بود (001/0>P).
نتیجه‌گیری: با توجه به نقش موثر دلبستگی مادر- جنینی و کیفیت زندگی زناشویی در پیش‌بینی نشخوار فکری، درمانگران و متخصصان سلامت می‌توانند برای کاهش نشخوار فکری زنان باردار میزان دلبستگی مادر- جنینی و کیفیت زندگی زناشویی آنها را از طریق آموزش‌های دوران بارداری افزایش دهند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/10/8 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb