مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد روانشناسی عمومی، دانشکده علوم انسانی، واحد ایلام، دانشگاه آزاد اسلامی، ایلام، ایران
2- دکتری تخصصی روانشناسی سلامت، استادیار گروه روانشناسی، واحد ایلام، دانشگاه آزاد اسلامی، ایلام، ایران
چکیده:   (24 مشاهده)
زمینه و هدف: سندرم­پیش­ازقاعدگی تجربه برخی نشانگان جسمانی، روانی و رفتاری است که در فازلوتئال سیکل قاعدگی رخ می­دهد. هدف از پژوهش حاضر ارائه مدل علی سندرم پیش از قاعدگی در دختران نوجوان بود.
روش­بررسی: روش پژوهش حاضر همبستگی با استفاده از مدل­سازی تحلیل مسیر بود. جامعه­آماری شامل کلیه دختران نوجوان شهرستان کرمانشاه با دامنه سنی 13 تا 18 سال در سال 1399بود. نمونه­پژوهش شامل 372 نفر از دختران نوجوان بود که براساس روش­نمونه­‌گیری دردسترس انتخاب شدند. شرکت­کنندگان به پرسشنامه­­های­ غرباگری­قبل­از­قاعدگی (استینر و همکاران، 2003)، نگرش­نسبت­به­قاعدگی (بروک و رابل، 1980)، حمایت­اجتماعی (واکس و همکاران، 1986)، اضطراب­بک (بک­و­استیر، 1981) و استرس­تحصیلی (گادزلا، 1991) استفاده گردید. به­منظور تجزیه­و­تحلیل داده­ها نرم­افزارهای SPSS نسخۀ 25 و Amos نسخۀ 23 و روش مدل­سازی تحلیل مسیر در سطح­معنادری 05/0 استفاده­شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد ضریب مسیرکل بین حمایت­اجتماعی بر سندرم­پیش­ازقاعدگی (367/0-=β)، اضطراب بر سندرم­پیش­ازقاعدگی (404/0=β)، بین استرس­تحصیلی بر سندرم­پیش­ازقاعدگی (287/0=β) و طول­مدت­قاعدگی بر سندرم­پیش­ازقاعدگی (199/0-=β) بود. براین­اساس اضطراب اثر کل بیشتری نسبت به سندرم پیش از قاعدگی دارد، که استاندارشده اثر مستقیم آن 367/0است (001/0>P). شاخص­های نکویی­برازش محاسبه شده روابط بین متغیرهای پژوهش نشان داد که متغیر نگرش­نسبت­به­قاعدگی رابطه­ی بین سندرم­پیش­ازقاعدگی را با حمایت­اجتماعی، اضطراب، استرس­تحصیلی و طول­مدت­قاعدگی میانجیگری کرد (914/0=AGFI، 027/0=RMSEA).
نتیجه­گیری: به طور کلی نتایج پژوهش حاضر نشان داد که حمایت اجتماعی، اضطراب، استرس­تحصیلی و طول­مدت­قاعدگی با نقش میانجی سندرم­پیش­ازقاعدگی می­تواند مدل مطلوبی برای تبیین سندرم­پیش­ازقاعدگی باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/10/14 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb