مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد زاهدان
2- دانشگاه سیستان و بلوچستان
چکیده:   (22 مشاهده)
زمینه و هدف: اعتیاد به اینترنت می­تواند منجر به مشکلات روانی در بین نوجوانان از جمله کاهش درگیری تحصیلی و افزایش احساس تنهایی شود. هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان بهوشیاری مبتنی بر کاهش استرس بر درگیری تحصیلی و احساس تنهایی دانش­آموزان دارای اعتیاد به اینترنت بود.
روش بررسی: این پژوهش به شیوه نیمه­آزمایشی و با طرح پیش­آزمون-پس­آزمون با گروه گواه و آزمایش انجام شد. جامعه آماری شامل تمامی دانش­آموزان مقطع اول متوسطه بیرجند در سال تحصیلی 99- 1398 بود. برای نمونه­گیری، تعداد 40 نفر از دانش­آموزان واجد شرایط دارای نمره کم­تر از 75 در پرسشنامه درگیری تحصیلی فردریکس (2004) و نمره بیشتر از 80 در پرسشنامه احساس تنهایی آشر و همکاران (1984) به روش نمونه‌گیری خوشه­ای چند مرحله­ای و به صورت تصادفی در یک گروه آزمایش (20 نفر) و یک گروه گواه (20 نفر) وارد مطالعه شدند. سپس بسته آموزشی درمان بهوشیاری مبتنی بر کاهش استرس در طی 8 جلسه 90 دقیقه­ای و در 4 هفته برای گروه آزمایش اجرا شد و گروه گواه هیچ­گونه آموزشی دریافت نکرد. تجزیه و تحلیل داده­ها نیز از طریق تحلیل واریانس با استفاده از نرم­افزار SPSS- 20 انجام پذیرفت. سطح معناداری برای همه آزمون­ها 05/0 لحاظ شد.
یافته­ها: نتایج نشان داد یک دوره مداخله مبتنی بر بهوشیاری بر درگیری تحصیلی (01/0> p) و احساس تنهایی (01/0> p) در مرحله آزمون و پیگیری تأثیر معنی‌داری دارد و سبب تغییر سطح آن‌ها شده است (01/0> p).
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­ها می­توان نتیجه گرفت مداخله بهوشیاری مبتنی بر کاهش استرس، درمانی اثربخش در افزایش درگیری تحصیلی و کاهش احساس تنهایی دانش­آموزان دارای اعتیاد اینترنت می­باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb