مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SRB.REC.1399.140

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات تهران
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (62 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال طیف اوتیسم تعاملات اجتماعی و پاسخ مناسب فرد به محیط بیرون را تحت تاثیر قرار می‌دهد. یکی از جدیدترین روش‌ها برای بهبود مهارت‌های اجتماعی آب درمانی است. مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر آب درمانی مبتنی بر برنامه هالی ویک بر تعاملات اجتماعی پسران دارای اختلال طیف اوتیسم بستری در بخش شبانه روزی انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش یک مطالعه نیمه آزمایشی دو گروهی از نوع پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه و جلسات پیگیری بود. جامعه آماری شامل کلیه کودکان دارای اختلال اوتیسم شهر کرج بود که تعداد 24 نفر از پسران دارای اختلال اوتیسم بستری در آسایشگاه کهریزک البرز به روش نمونه‌گیری در دسترس و هدفمند جایگزین شدند. ابزار پژوهش مقیاس تشخیص اوتیسم گارز-ویراش دوم (گیلیام، 2006) بود.  پیش از شروع مداخله از هر دو گروه‌ آزمایش و گواه پیش آزمون گرفته شد. سپس برنامه هالی ویک طی 24 جلسه برای گروه آزمایش اجرا شد. پس از آن از هر دو گروه پس آزمون و بعد از گذشت یک ماه، از گروه‌ها آزمون پیگیری به عمل آمد. به منظور تجزیه و تحلیل داده‌ها، از روش تحلیل واریانس مکرر در سطح معناداری (05/0) با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 22  استفاده شد.
یافته‌ها: بین میانگین نمرات تعاملات اجتماعی گروه آزمایش و گواه در مرحله پس آزمون و پیگیری تفاوت معناداری وجود داشت (001/0 >p). نتایج تحلیل واریانس برای عامل درون‌گروهی (زمان) (001/0 =p) و عامل بین‌گروهی معنی‌دار (001/0 =p) بود. آب‌درمانی مبتنی بر هالی ویک در مرحله پس آزمون بر کاهش مشکلات تعاملات اجتماعی گروه آزمایش موثر و آثار آن در مرحله پیگیری نیز ماندگار بود (001/0 >p).
نتیجه‌گیری: آب‌درمانی به طور قابل‌توجهی موجب بهبود تعاملات اجتماعی کودکان دارای اختلال اوتیسم شد و می‌توان از این روش به‌ عنوان رویکردی مکمل در توان‌بخشی کودکان اوتیسم استفاده کرد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1399/11/26 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb