مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: 173483838354052162260735

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرگان
چکیده:   (123 مشاهده)
زمینه و هدف: در جهان امروز ناتوانی درشناخت هیجانات و عدم ابرازگری هیجانی در روابط زناشویی را می توان بعنوان  یکی از عوامل اختلافات زناشویی زوجین نامید، تاثیر رویکردهای روانشناسی بر ابرازگری هیجانی میتواند از اختلافات زوجین کاسته وسلامت فرد،خانواده و جامعه را تحت اشعاع قرار دهد .پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی دو رویکرد واقعیت­درمانی و تصویر سازی ارتباطی بر ابرازگری هیجانی زنان متقاضی طلاق شهر­همدان انجام شد.
روش بررسی: طرح پژوهش حاضر، نیمه آزمایشی همراه با طرح پیش­آزمون - پس­آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. دراین پژوهش جامعه آماری  شامل تمامی زنان متقاضی طلاق سال 1398 در  شهر همدان بود. تعداد30 نفر از زنان داوطلب  به شیوه در دسترس به این مطالعه وارد شدند و این افراد با در نظر گرفتن معیارهای ورود و به صورت تصادفی در دوگروه آزمایشی و یک گروه گواه گمارده شدند. آموزش تصویر سازی ارتباطی به مدت ده جلسه و آموزش واقعیت­درمانی به مدت هشت جلسه انجام­شد. ابزار پژوهش­، ابرازگری هیجانی کینگ و امونز (2000) بود که در مراحل پیش­آزمون و پس­آزمون و پیگیری برای هر سه گروه اجرا شد، داده‌ها قبل و بعد از اجرای دو روش جمع‌آوری و توسط نرم‌افزار  SPSS  نسخه ۲0 به‌شیوهٔ تحلیل واریانس اندازه‌گیری مکرر با سطح معناداری 05/0  ﺗﺤﻠﯿﻞ ﺷﺪند.
یافته‌ها: بررسی نتایج نشان داد بین واقعیت درمانی و ایماگوتراپی در متغیر ابرازگری هیجانی  و خرده مقیاس­های هیجان مثبت ،صمیمیت  و هیجان منفی اختلاف معنادار وجود داشت (05/0>P). نتایج آزمون بونفرونی نشان داد که واقعیت درمانی تأثیر معناداری در ابرازگری هیجانی و مولفه های آن داشت. ولی ایماگوتراپی در دو متغیر ابرازهیجان مثبت و صمیمیت تاثیر معنا داری داشت .
نتیجه‌گیری: پژوهش حاضر نشان داد که دو رویکرد واقعیت­درمانی وایماگوتراپی بر ابرازگری هیجانی زنان متقاضی طلاق موثر بود و واقعیت درمانی در مقایسه با ایماگوتراپی تاثیر  بیشتری بر ابرازگری هیجانی زنان متقاضی طلاق داشت.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb