مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SARI.REC.1398.204

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (175 مشاهده)
زمینه و هدف: خانواده، مهم‌ترین نهاد اجتماعی است که از دیرباز مورد توجه فرهنگ‌ها، ادیان و اقوام مختلف بوده است. این نهاد نقش موثری در تربیت فرزندان و انتقال فرهنگ، آداب و باورها به نسل‌های آینده دارد. اما بروز خشونت در خانواده و به خصوص علیه زنان سبب ناسازگاری‌هایی می‌شود که این نهاد اجتماعی را در ایفای نقش خود دچار مشکل می‌کند. پژوهش‌حاضر باهدف تعیین اثربخشی درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش بر بخشودگی بین فردی و تحمل پریشانی در زنان آزاردیده از خشونت‌های خانگی انجام شد.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری شامل کلیه زنان آزاردیده خشونت خانگی در شهرستان ساری مراجعه کننده به اورژانش اجتماعی در زمستان 1398 و بهار 1399 بود. از این جامعه،30 نفر به شیوه نمونه گیری هدفمند انتخاب شده و به روش تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند(هر گروه 15 نفر). گروه آزمایشی 8 جلسه 90 دقیقه‌ای تحت روش درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش (هایز،2006) قرار گرفت. گروه گواه آموزشی را دریافت نکرد. جمع‌آوری داده‌ها براساس پرسشنامه استاندارد بخشودگی بین فردی (احتشام‌زاده، 1389) و تحمل پریشانی (سیمونز و گاهر،2005) انجام شد. تحلیل داده‌ها با استفاده از روش تحلیل کوواریانس در نرم افزار SPSS نسخه بیست و دوم انجام شد. سطح معناداری آزمون‌ها 05/0 در نظر گرفته شد.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان‌داد روش درمانی در میانگین (انحراف معیار) گروه آزمایش در متغیر بخشودگی بین فردی از 87/45 (59/9) به 07/54 (05/9) و در تحمل پریشانی از 6/39 (18/9) به 27/49 (37/6) دارای افزایش بود. همچنین تحلیل کوواریانس نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین پس‌آزمون دو گروه در هر دو متغیر اختلاف معناداری داشتند (001/0>p).
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های این پژوهش،  می‌توان از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد در مراکز مشاوره و روان‌شناسی برای بهبود مشکلات روان‌شناختی زنان آزاردیده از خشونت خانگی بهره برد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb