مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.ARDABIL.REC.1399.048

XML English Abstract Print


1- گروه روانشناسی، واحد اردبیل، دانشگاه آزاد اسلامی، اردبیل، ایران
چکیده:   (40 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: اعتیاد به‌عنوان معضلی عمومی و بیماری فراگیر، باعث افزایش مرگ‌ و میر و بیشترشدن هزینه‌های اقتصادی زیادی برای فرد و خانواده­­های آنان می‌شود هدف از این پژوهش بررسی اثربخشی آموزش تنظیم عاطفه بر کاهش آشفتگی هیجانی و میل به طلاق همسران افراد سوء مصرف کننده مواد بود.
روش بررسی: روش پژوهش نیمه آزمایشی با طرح پیش آزمون-پس آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری پژوهش حاضر شامل کلیه همسران (زنان) افراد سوء مصرف کننده مواد مراجعه کننده به مراکز ترک اعتیاد شهر اردبیل در نیمه اول سال 1399 بودند که به روش نمونه گیری در دسترس تعداد 40 نفر از افراد واجد شرایط داوطلب ، وارد مطالعه شده و 20 نفر در گروه آزمایش و 20 نفر در گروه گواه به صورت تصادفی جایگزین شدند. گروه آزمایش 9 جلسه 75 دقیقه­ای آموزش تنظیم عاطفه دریافت کرد. به منظور گردآوری داده ها در پیش آزمون و پس آزمون از مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس-21 (لاویبوند و لاویبوند، 1994) و پرسشنامه میل به طلاق (روزلت و همکاران، 1986) استفاده شد. داده­های جمع­آوری شده با آزمون تحلیل کوواریانس تک متغیری با بهره­گیری از نرم افزار آماری22SPSS در سطح معناداری 05/0 تجزیه و تحلیل شد.
یافته‏ها: نتایج حاصل از تحلیل داده‏ها نشان داد که آموزش تنظیم عاطفه تأثیر معناداری بر کاهش آشفتگی هیجانی (استرس، 001/0>P، اضطراب، 001/0>P و افسردگی، 001/0>P) و میل به طلاق (002/0=P) در همسران افراد سوء مصرف کننده مواد داشت.
نتیجه گیری: بر اساس یافته­های این پژوهش، سودمندی آموزش تنظیم عاطفه بر کاهش آشفتگی هیجانی و میل به طلاق همسران افراد سوء مصرف­کننده مواد، مورد تایید بوده و مشاوران و درمانگران خانواده می‌توانند از این یافته‌های در راستای مداخلات بالینی استفاده کنند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1400/1/19 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb