مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (139 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف:  رسانه ها نقش بسزایی در آموزش افراد معلول و نیز آموزش سایر افراد جامعه در قبال معلولین می تواند ایفا کند. رسانه های امروز کشور کمتر به این رسالت مهم توجه داشته اند. این تحقیق با هدف تدوین الگوی جامع رسانه ای جهت بهبود شرایط اجتماعی معلولین در سطح ایران انجام شده است.
روش بررسی:  به طور کلی، این پژوهش با رویکرد کیفی و با روش گراندد تئوری(داده بنیاد) انجام شده است. جهت نیل به هدف این پژوهش از ابزار مصاحبه‌ی عمیق نیمه ساختار یافته استفاده شده است. خبرگان رسانه در ایران مورد مصاحبه قرار گرفته اند. منظور از خبرگان رسانه در این پژوهش کسانی بوده اند که حداقل ده سال سابقه ی کار رسانه ای از جمله مطبوعات، خبرگزاریها، رادیو و تلویزیون داشته اند یا در صورت داشتن تجربه ی کمتر از تحصیلات کارشناسی ارشد یا بالاتر مرتبط با حوزه ی رسانه برخوربوده اند. همچنین جهت اعتبار بخشیدن به
تحقیق از تکنیک مثلث سازی و دو نظریه ی «برچسب زنی» و «استفاده و خشنودی» استفاده شده است.
یافته ها: یافته های این تحقیق که از طریق مصاحبه ی نیمه ساختار یافته ی عمیق به دست آمده اند به صورت جدول کدگذاری باز، کدگذاری محوری و کدگذازی گزینشی ارائه شده اند. 
نتیجه گیری: یافته ها و نتایج در این پژوهش نشان دادند که تاسیس شبکه های رادیویی، تلویزیونی، تخصیص بخشی از اخبار خبرگزاریها به جمعیت معلول کشور، و به کارگیری از هنرمندان معلول در عرصه های هنرهای نمایشی تئاتر و سینما می تواند موجب ارتقاء سطح اجتماعی زندگی معلولین شود.


 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb