مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.BUMS.REC.1398.224

XML English Abstract Print


1- واحد بیرجند، دانشگاه آزاد اسلامی
2- گروه روانشناسی، واحد بیرجند، دانشگاه آزاد اسلامی
3- واحد بیرجند، دانشگاه آزاد اسلامی، بیرجند، ایران؛ گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
چکیده:   (44 مشاهده)
زمینه و هدف: با توجه به تاثیر شناخت­های معیوب بر ایجاد اضطراب و نقش آسیب پذیری هیجانی پرستاران در کیفیت ارائه خدمات درمانی، هدف این پژوهش تعیین اثربخشی درمان مبتنی برکارآمدی هیجانی بر نظام شناختی معیوب (عدم تحمل بلاتکلیفی، اجتناب تجربهای) و تحمل پریشانی پرستاران مضطرب بود.
روش بررسی: روش مطالعه نیمه آزمایشی با گروه گواه و پیگیری دو ماهه بود. جامعه آماری را تمام پرستاران بیمارستانهای چمران و حضرت رسول (ع) شهر فردوس در سال 1398 تشکیل دادند. 50 پرستار داوطلب دارای اضطراب وارد پژوهش شدند و به طور تصادفی به دو گروه آزمایش و گواه تقسیم شدند. جلسات درمان مبتنی بر کارامدی هیجان در 8 جلسه طی دو ماه  برای گروه آزمایش ارائه شد و جهت جمعآوری دادهها از پرسشنامههای اضطراب (بک و استیر، 1991)، اجتناب تجربه ای (بوند و همکاران، 2013)، عدم تحمل بلاتکلیفی (فریستون و همکاران، 1994)  و تحمل پریشانی (سیمونس و گاهر، 2005) استفاده شد و دادهها با تحلیل واریانس اندازهگیری مکرر با نرم افزارSPSS  نسخه 25 در سطح معناداری 05/0 تجزیه و تحلیل شد.
یافتهها:   نتایج نشان داد، درمان مبتنی بر کارامدی هیجان در کاهش اجتناب تجربه ای (047/0p=) و افزایش تحمل پریشانی (001/0p<) مؤثر بود و  برای عدم تحمل بلاتکلیفی (100/0p=) اثر معناداری نداشت. همچنین در گروه آزمایش برای هر سه متغیر بین مراحل پیش آزمون با پس آزمون و پیگیری تفاوت معنادار مشاهده شد (001/0p<)؛ اما بین مراحل پس آزمون و پیگیری تفاوت معنادار در متغیرهای اجتنابی تجربه ای  (999/0p>)، تحمل پریشانی  (370/0p=) و عدم تحمل بلاتکلیفی  (610/0p=) مشاهده نشد.
نتیجهگیری: بر اساس یافته های این پژوهش، درمان مبتنی برکارآمدی هیجانی می تواند به عنوان مداخله‌ای بهنگام بر کاهش اجتناب تجربه ای و افزایش سطح تحمل پریشانی پرستاران مضطرب موثر باشد و می توان از این مداخله در مراکز درمانی و بهداشتی بهره برد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1400/4/29 | پذیرش: 1399/1/1

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb