مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- مؤسسه آموزش عالی عطار
چکیده:   (41 مشاهده)
مقدمه: پسوریازیس به عنوان یک بیماری پوستی و به سبب اثرات ظاهری و ویژگی های بالینی که دارد، سلامت روان بیماران مبتلا را به صورت وسیعی تحت تاثیر قرار می دهد. از این رو، این پژوهش با هدف مقایسه اثربخشی درمان های فعال سازی رفتاری و فراشناختی بر نگرانی تصویر بدنی، اضطراب و افسردگی بیماران پسوریازیس انجام شد.
روش کار: این مطالعه به روش نیمه آزمایشی همراه با پیش‌آزمون، پس‌آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه بیماران پسوریازیس مراجعه کننده به کلینیک های پوست بیمارستان رضوی و امام رضا مشهد در سال 1398 بود . ابزارهای مورد استفاده شامل پرسشنامه نگرانی تصویر بدنی لیتلتون و همکاران (2005)، مقیاس درجه بندی اضطراب همیلتون (1959) و پرسشنامه افسردگی بک-2 (2000) بود.
یافته ها: نتایج آنالیز داده ها نشان داد که تفاوت معناداری بین گروه های آزمایشی و گروه کنترل بر علائم نگرانی تصویر بدنی، اضطراب و افسردگی بیماران پسوریازیس وجود داشت (P< 0/05). تفاوت معناداری بین گروه درمان فعال سازی رفتاری با درمان فراشناختی در متغیرهای نگرانی تصویر بدنی و افسردگی  نبود (P> 0/05). اما در متغیر اضطراب تفاوت معنا داری بین دو گروه آزمایشی وجود دارد P< 0/05))، درمان فعال سازی رفتاری موثرتر است.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج حاصل از این مطالعه، درمانگران و متخصصان  می‌توانند از این روش ها در جهت کاهش نگرانی تصویر بدنی، اضطراب و افسردگی این بیماران استفاده نمایند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb