مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه صنعتی شاهرود
2- دانشگاه آزاد اسلامی، شاهرود
چکیده:   (40 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: مطالعات در زمینه­ی اثر تمرینات ورزشی و مکمل­های غذایی بر بیان ژن­های هیپوتالاموسی درگیر در اشتها و چاقی اندک است. لذا این تحقیق با هدف بررسی تاثیر هشت هفته تمرین استقامتی به همراه مکمل استویا در بیان ژن­های درگیر در متابولیسم قوس هیپوتالاموس (POMC وMC4R) رت­های نر ویستار چاق انجام شد.
روش کار: در پژوهش تجربی حاضر 25 سر رت ویستار بالغ در 5 گروه قرار گرفتند. 4 گروه از آنها تحت تاثیر رژیم غذایی پر کالری قرار گرفتند تا چاق شوند و یک گروه هم برنامه غذایی معمولی را دنبال کرد. گروه­ها عبارت بودند از تمرین- چاق، مکمل استویا- چاق ، تمرین و مکمل استویا - چاق، چاق و گواه. مکمل، استویا  به مقدار 250 میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن رت به مدت 5 روز در هفته و به مدت هشت هفته داده شد. برنامه تمرینی راه رفتن روی تردمیل با شدت 50 تا 70 درصد اکسیژن مصرفی بود. در پایان موش­ها بیهوش و ژن­ها استخراج شدند. دادها با استفاده از آزمون تحلیل واریانس یک طرفه و آزمون تعقیبی LSD به وسیلۀ نرم افزار SPSS-19 در سطح معناداری 05/0 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ها: نتایج نشان داد که تنها بین گروه گواه با گروه­ چاق در بیان ژن POMC تفاوت معناداری وجود داشت (031/0P=). همچنین بیان ژن MC4R گروه­های تمرین و مکمل، افزایش یافت ولی این افزایش از لحاظ آماری معنادار نبود(684/0P=).
نتیجه­گیری: تمرین استقامتی و مکمل استویا باعث افزایش بیان ژن­های درگیر در متابولیسم قوس هیپوتالاموس (POMC وMC4R) شدند.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb