مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- واحد بین المللی خرمشهر دانشگاه آزاد اسلامی خرمشهر ایران
2- گروه روانشناسی واحد اهواز دانشگاه آزاد اسلامی اهواز ایران
چکیده:   (628 مشاهده)
زمینه و هدف: در میان کودکان مختلفی که با نیازهای ویژه به دنیا می­آیند کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش فعالی یکی از گروه­هایی هستند که مشکلات زیادی را در انجام تکالیف و فعالیتهایشان دارند. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی آموزش پذیرش و تعهد بر تعلل ورزی تحصیلی و علایم نقص توجه/بیش فعالی نوجوانان پسر صورت گرفته شد.
روش بررسی: روش پژوهش از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون، پس‌آزمون و پیگیری با گروه گواه بود. جامعه آماری، شامل نوجوانان پسر مبتلا به اختلال نقص توجه/ بیش فعالی (18-12 ساله) mouseout="msoCommentHide('_com_1')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_1','_com_1')">[Mw1]  که به مراکز روانپزشکی شهر تبریز مراجعه کرده بودند. 30 نفر به عنوان حجم نمونه، هر گروه 15 نفر، به روش نمونه­گیری هدفمند وارد مطالعه شدند و بصورت تصادفی در دو گروه آزمایشی و گواه جایگزین شدند. ابزار پژوهش پرسشنامه‌‌ی ﺗﻌﻠﻞ ورزی تحصیلی سواری(1390) و علائم کمبود توجه/ بیش‌فعالی کانرز، ارهاد و اسپارو (1999) بود. تحلیل داده­ها با استفاده از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر و آزمون تعقیبی بونفرونی در نرم­افزار spss انجام شد.  
یافته­ها: نتایج به دست آمده از تحلیل واریانس برای متغیرهای وابسته نشان داد که در گروه درمانی نمرات متغیرهای تعلل ورزی تحصیلی و علایم نقص توجه/بیش فعالی در مرحله پس­آزمون و پیگیری در مقایسه با مرحله پیش­آزمون بطور معناداری کاهش یافتند(p<0.001).
نتیجه‌گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که آموزش پذیرش و تعهد بر بهبود تعلل ورزی تحصیلی و علایم نقص توجه/بیش فعالی نوجوانان پسر مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش فعالی در مراحل پس‌آزمون و پیگیری اثربخش بوده است. بنابراین می­تواند در طراحی برنامه­های مداخله توسط متخصصین مورد استفاده قرار گیرد.

mouseout="msoCommentHide('_com_1')" onmouseover="msoCommentShow('_anchor_1','_com_1')"> [Mw1]دوست عزیز من  زبان اعدا  رو پرشین انتخاب کردم این اعداد در وورد من فارسی و دقیقا به همین شکلی که شما نوشتید هستند. متاسفانه عربی ندارم تا عربی کنم شاید به این دلیل هست در وورد شما تغییر میکنند. در کل بنظر میرسه مشکل از زبان وورد شما باشه که اعدا رو تبدیل به انگلیسی میکنه. راهی به ذهنم نمیرسه که زبان اعداد در وورد  شما تغییر نکنه

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb