مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی واحد تهران مرکزی
چکیده:   (91 مشاهده)

زمینه و هدف: فرسودگی تحصیلی نقش موثری در کاهش بهزیستی روانی دانشجویان دارد و شناخت عوامل موثر بر آن مهم به نظر می‌رسد. هدف این مطالعه پیش‌بینی فرسودگی تحصیلی دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی رشته های علوم انسانی بر اساس استرس ادراک شده و امید به زندگی بود.

روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع همبستگی بود. جامعه­ آماری این پژوهش دانشجویان سال آخر مقطع کارشناسی رشته های علوم انسانی دانشگاه آزاد تهران مرکز در سال تحصیلی 99-98 بودند،که از بین آنها 220 نفر به صورت در دسترس‌ به عنوان نمونه انتخاب شدند. داده‌ها با توزیع پرسشنامه فرسودگی تحصیلی (برسو و همکاران، 2007)، پرسشنامه­ امید به زندگی اسنایدر و همکاران (1991) و پرسشنامه استرس ادراک شده کوهن و همکاران (1983)، جمع آوری و با استفاده از ضریب همبستگی پیرسون و رگرسیون خطی چندگانه در سطح خطای 05/0 با نرم افزار SPSS-19  بررسی شدند.

یافته‌ها: نتایج نشان داد همبستگی مثبت و معناداری بین استرس ادراک شده و فرسودگی تحصیلی (001/0>,p 55/0 =r)؛ و همبستگی منفی و معناداری بین امید به زندگی و فرسودگی تحصیلی(001/0>, p43/0- =r)  وجود داشت. همچنین استرس ادراک شده (001/0>, p45/0 =β) و امید به زندگی (001/0>, p28/0- =β)  توانستند به طور مستقیم فرسودگی تحصیلی را پیش­بینی کنند (37/0ADJ.R2 =).        

نتیجه­ گیری: با توجه به نتایج بدست آمده، با افزایش استرس ادراک شده، فرسودگی تحصیلی در بین دانشجویان افزایش می‌یابد. همچنین بین افزایش سطح امید به زندگی  و فرسودگی تحصیلی رابطه معکوس وجود دارد.

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb