مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.SEMNAN.REC.1401.036

XML English Abstract Print


1- مرکز روانشناسی بهسا
2- دپارتمان روانشناسی،دانشگاه آزاد اسلامی،واحد سمنان،ایران.
چکیده:   (59 مشاهده)
زمینه و هدف: سوءمصرف مواد یکی از بحران‌های قرن حاضر است و تأثیر آن در هیجانات و عواطف فرد مصرف‌کننده غیرقابل انکار است. بدین ترتیب هدف پژوهش حاضر، بررسی اثربخشی درمان هیجان‌مدار بر مؤلفه­های خودانتقادی و احساس شرم بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون است.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه گواه و پیگیری بود. جامعه آماری شامل تمامی مراجعان کلینیک‌های ترک اعتیاد منطقه 5 شهر تهران در سال‌های 1401-1400 بودند که تحت درمان نگهدارنده با متادون قرار داشتند. از این بین 30 نفر به روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه­ای انتخاب شده و به صورت تصادفی در دو گروه 15 نفری گواه و آزمایش قرار گرفتند. ابزار اندازه­گیری متغیرها، پرسشنامه خودانتقادی (گیلبرت و همکاران، 2004) و پرسشنامه احساس شرم (کوهن و همکاران، 2011) بود که توسط شرکت­کنندگان تکمیل شد. شرکت­کنندگان گروه آزمایش 12 جلسه درمان هیجان­مدار دریافت نمودند. در حالی که برای گروه گواه، هیچ جلسه درمانی برگزار نشد. برای تجزیه و تحلیل داده­ها از روش تحلیل واریانس با اندازه­گیری مکرر استفاده شد.
یافته­ها: در گروه درمان هیجان­مدار، نمرات پس­آزمون و پیگیری خودانتقادی، شرم و مؤلفه­های آن در مقایسه با نمرات پیش­آزمون به طور معناداری کاهش پیدا کرد (001/0P<). تفاوت معناداری در نمرات متغیر مذکور بین مراحل پس­آزمون و پیگیری مشاهده نشد که نشان‌دهنده تداوم اثربخشی مداخله در مرحله پیگیری است (05/0P>).
نتیجه­گیری: با توجه به نتایح مطالعه حاضر، این بحث مطرح می­شود که درمان هیجان‌مدار با بازسازی و بازنگری در هیجان­های ناساگار اولیه و سبک­های پردازش هیجانی، باعث کاهش مشکلات احتمالی روان‌شناختی در بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون می­شود: بنابراین، درمان هیجان‌مدار می­تواند به عنوان یک روش مداخله­ای در بیماران تحت درمان نگهدارنده با متادون مورد استفاده قرار بگیرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb