مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UT.PSYEDU.REC.1401.076‎

XML English Abstract Print


1- گروه رفتار حرکتی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
2- گروه علوم رفتاری و شناختی در ورزش، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه شهید بهشتی، تهران، ایران
3- گروه مغز و اعصاب، دانشکده علوم پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (317 مشاهده)
زمینه و هدف: هدف تحقیق حاضر، تعیین اثر خستگی ناشی از تمرین بدنی، به عنوان ناتوان‌کننده‌ترین علامت در بیماران مولتیپل اسکلروزیس، بر کنترل قامت این افراد بود.
روش بررسی: پژوهش نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعه آماری بیماران ام اس شهر تهران بودند و نمونه‌های آماری از بین افراد داوطلب واجد شرایط به صورت هدفمند وارد مطالعه شدند و در دو گروه افراد سالم (20 نفر) و بیماران ام اس (18 نفر) قرار گرفتند. شاخص‌های نوسانات قدامی‌خلفی، نوسانات داخلی‌خارجی و محدوده نوسان با استفاده از دستگاه صفحه نیرو کیستلر به منظور ارزیابی کنترل قامت در دو مرحله قبل و بعد از خستگی ناشی از تمرین بدنی به دست آمد. به منظور ایجاد خستگی از پروتکل خستگی تعدیل‌شده بروس بر روی تردمیل اسپرک استفاده شد. از آزمون تحلیل کوواریانس چندمتغیره برای مقایسه اثر خستگی بر شاخص نوسان، جابجایی داخلی‌خارجی و جابجایی قدامی‌خلفی مرکز فشار در دو گروه بیماران ام اس و افراد سالم در سطح معناداری (05/0 > p) استفاده شد. تحلیل داده‌ها نیز با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 28 انجام شد.
یافته‌ها: تفاوت معناداری بین جابجایی مرکز فشار در جهت قدامی‌‌خلفی و داخلی‌خارجی (001/0 p <) و همچنین در محدوده نوسان (003/0 p =) بین دو گروه گواه و مولتیپل اسکلروزیس وجود داشت.
نتیجه‌گیری: تکلیف حرکتی خسته‌کننده بر کنترل قامتی افراد مبتلا به ام اس تأثیر منفی دارد و به‌ نظر می‌رسد خستگی ناشی از تمرین بدنی منجر به افزایش جابجایی مرکز فشار در بیماران ام اس نسبت به افراد سالم می‌شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb