مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد
2- یزد دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (215 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال شخصیت مرزی یکی از انواع اختلالات شخصیت است که بی ثباتی هیجانی یکی از مهمترین مشخصه آن می باشد. هدف این مطالعه تعیین اثربخشی تحریک مستقیم الکتریکی فراجمجمه ای مغز  برتنظیم هیجان بیماران دارای اختلال شخصیت مرزی بود.
روش بررسی: در این مطالعه که به صورت نیمه آزمایشی همراه با پیش آزمون و پس آزمون انجام شد، از بین افراد دارای اختلال شخصیت مرزی شهر تفت، 30 نفر داوطلب واجد شرایط در دسترس در دامنه سنی30 تا 45 سال وارد مطالعه شدند که به صورت گمارش تصادفی 15 نفر آنها در گروه مداخله و 15 نفر در گروه گواه قرار گرفتند. امتیازات متغیر تنظیم هیجان به وسیله پرسشنامه تنظیم هیجان گراتز و رومر (2004) در دو نوبت زمانی قبل و بعد از درمان تحریک الکتریکی مورد مقایسه قرار گرفت. تحلیل داده ها با استفاده از آنالیز کوواریانس صورت پذیرفت. سطح معناداری آزمونها 05/0 بود.
یافته ها: تجزیه و تحلیل داده ها نشان داد که امتیاز آزمون تنظیم هیجان در بیماران دارای اختلال شخصیت مرزی در گروه مداخله و بعد از دریافت درمان در مقایسه با گروه گواه به ترتیب به طور معناداری کاهش پیدا کرده است (001/0P=).
نتیجه گیری: نتایج این پژوهش نشان داد که از تحریک مستقیم الکتریکی فراجمجمه ای مغز می توان به عنوان یک درمان مکمل جهت بهبود تنظیم هیجان در بیماران دارای اختلال شخصیت مرزی استفاده کرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb