مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (825 مشاهده)
 
زمینه وهدف:
وجود معلولیت یا اختلال در یکی از اعضای خانواده معمولا  تاثیرعمیقی بر سیستم و سلامت روان  خانواده دارد.بنابراین پژوهش حاضر با هدف تاثیر آموزش مهارتهای زندگی بر سلامت روان مادران دارای فرزند با اختلال روانی می باشد.
روش بررسی:
روش این پژوهش از نوع نیمه آزمایشی از نوع پیش آزمون پس آزمون با گروه کنترل بود. جامعه آماری این تحقیق را تمامی مادران دارای فرزند با اختلالات روانی(اختلال اوتیسم و عقب مانده ذهنی)  مراجعه کننده به مرکز توانبخشی  آهنگ تشکیل داده است. حجم نمونه  این پژوهش30 نفر از از مادران دارای فرزند با اختلالات روانی  بود که از طریق شیوه نمونه گیری  در دسترس از بین  زنان  مراجعه کننده به مرکز  توانبخشی آهنگ انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل  قرار گرفتند.گروه آزمایش از مداخلات مهارت های زندگی بهره مند شدند اما گروه کنترل هیچ مداخله ای دریافت نکرد و از لحاظ سن و مدت ازدواج با گروه آزمایش همتا بوده است. برای جمع آوری داده ها از پرسشنامه سلامت روان90 scl استفاده شد. همچنین داده های این پژوهش  با استفاده از آمار توصیفی (میانگین وانحراف معیار)و آمار استنباطی  آزمون تحلیل کوواریانس چند متغیری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. 
یافته ها:
نتایج پژوهش نشان داد پس از مداخلات انجام شده روی گروه آزمایش، از لحاظ سلامت روان در مولفه های شکایت جسمانی،وسواس،اضطراب،روان پریشی،پرخاشگری،حساسیت در روابط بین فردی ، نسبت به گروه کنترل کاهش  یافته و تفاوت معناداری وجود  دارد.(p<0/05 )در مولفه های  افسردگی،ترس مرضی ،تصورات پارانوییدی در پس آزمون بین دو گروه تفاوت معنی داری ملاحظه نشد.
نتیجه گیری:
در واقع نتایج پژوهش نشان می دهد که آموزش مهارت های زندگی بر  بهبود سلامت روان مادران با فرزندان دارای اختلال روانی تاثیر دارد .
کلمات کلیدی:  آموزش مهارتهای زندگی، سلامت روان، مادران، اختلال روانی فرزندان 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1396/4/18 | پذیرش: 1397/12/20

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb