مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیومکانیک و آسیب شناسی ورزشی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
2- گروه مهندسی پزشکی، دانشگاه آزاد اسلامی مشهد، ایران
3- گروه آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، تهران، ایران
چکیده:   (1026 مشاهده)
زمینه و هدف: تغییرات سیستم عصبی و تارهای عضلانی با فعالیت بدنی رخ می دهد. با توجه با اینکه الگوی راه رفتن متاثر از تغییرات سیستم عصبی و تارهای عضلانی است، بنابراین محقق به مطالعه اثر تمرینات بدنی بر سینرژی های عضلانی در الگوی راه رفتن پرداخته است.
روش بررسی: جامعه آماری این پژوهش نیمه آزمایشی را را مردان جوان فعال آموزشکده فنی و حرفه‌ای امام علی تشکیل دادند. 26 آزمودنی در دو گروه فعال و غیرفعال به صورت نمونه در دسترس در این پژوهش شرکت کردند. به منظور اندازه‌گیری الگوی فعالیت عضلانی از دستگاه االکترومیوگرافی بایومتریک (هشت کاناله؛ مدل PS850؛ ساخت انگلستان) استفاده شد.پس از اندازه‌گیری الگوی فعالیت عضلانی در فعالیت راه‌رفتن، سینرژی عضلانی با استفاده از الگوریتم HALS استخراج شد. آمار توصیفی به منظور توصیف داده ها و آزمون یومن ویتنی در سطح معناداری 05/0≥p به منظور مقایسه تعداد سینرژی های دو گروه با استفاده از نرم افزار SPSS نسخه 16 انجام شد.
یافته ها: نتایج نشان داد میانگین تعداد سینرژی ها در گروه فعال (37/0±16/3) کمتر از گروه غیرفعال (48/0±68/4) بود. ضمن اینکه ناپایداری بیشتری در بارعاملی هر سینرژی و الگوی زمانی هر سینرژی در گروه غیرفعال دیده شد. نتایج مقایسه با گروه غیرفعال نیز اختلاف معناداری بین الگوی سینرژی عضلانی گروه فعال و غیرفعال نشان داد (05/0≥p).
نتیجه گیری: نتایج سینرژی در گروه فعال نشان دهنده کارایی بیشتر سیستم یا کارآمدی سیستم حرکتی است و تعداد سینرژی های بیشتر و ناپایداری سهم عضلات در گروه غیرفعال نشان دهنده ناکارآمدی سیستم حرکتی است.
واژه‌های کلیدی: تمرین، سینرژی عضلانی، راه رفتن
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/4/24 | پذیرش: 1397/5/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb