جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 92 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sarrami L, Ghasemi A, Arabameri E, Kashi A. Psychometric properties of movement assessment battery for children-2 in 3-6 years old children in Isfahan. mejds. 2019; 9 :92-92
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1123-fa.html
صرامی لیلا، قاسمی عبداله، عرب عامری الهه، کاشی علی. بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی مجموعه آزمون ارزیابی حرکت کودکان-۲ (MABC-2) در کودکان ۳تا۶سالهٔ شهر اصفهان. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :92-92

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1123-fa.html


1- واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه تهران
3- پژوهشگاه تربیت‌بدنی و علوم‌ورزشی وابسته به وزارت علوم و تحقیقات و فناوری، تهران
چکیده:   (280 مشاهده)
 
زمینه و هدف: مجموعه آزمون ارزیابی حرکت کودکان-۲ (MABC–2) از ابزارهای بسیار پرکاربرد جهت بررسی مشکلات حرکتی کودکان در سراسر جهان است. این پژوهش با هدف ارزیابی ویژگی‌های روان‌سنجی این آزمون در کودکان ۳تا۶سالهٔ شهر اصفهان صورت گرفت.
روش‌بررسی: مطالعهٔ حاضر از نوع مطالعات اعتباریابی با طرح یک‌نوبت آزمون‌گیری بود. این پژوهش در سال تحصیلی ۹۷-۱۳۹۶ با مشارکت ۳۸۴ کودک انجام پذیرفت که به‌صورت تصادفی طبقه‌ای انتخاب و همگی با استفاده از آزمون MABC–2 ارزیابی شدند. آلفای کرونباخ و ضریب همبستگی درون‌طبقه‌ای (ICC) و تحلیل عاملی تأییدی به‌ترتیب جهت همسانی درونی و پایایی درون و بین‌ ارزیاب و تحلیل سازهٔ آزمون به‌کار رفت. داده‌ها نیز با نرم‌افزارهای SPSS و Liserel تحلیل شد.
یافته‌ها: مقدار آلفای کرونباخ برای همسانی درونی آزمون ۰٫۸۰ به‌دست آمد. هر دو پایایی درون و بین ارزیاب نیز در دامنهٔ خوب و عالی ۰٫۷۱تا۰٫۸۹ و ۰٫۹۳تا۰٫۹۹ قرار داشتند. بررسی روایی عاملی آزمون نشان داد ساختار آزمون با سه عامل چالاکی دستی و هدف‌گیری و دریافت و نیز تعادل به‌درستی و با برازش مناسب شاخص‌های برازش (۰٫۹۳=NNFI، ۰٫۹۲=GFI، ۰٫۹۳=CFI، ۸۵٫۲۶=x2، ۰٫۰۷۱=RMSEA) طرح‌ریزی شدند.
نتیجه‌گیری: MABC–2 دارای روایی و پایایی مطلوب برای استفاده در جامعهٔ کودکان ۳تا۶سالهٔ فارسی‌زبان است و می‌توان در زمینه‌های مختلف بالینی و مطالعاتی از آن بهره برد.

 
متن کامل [PDF 592 kb]   (97 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۴/۲۸ | پذیرش: ۱۳۹۷/۶/۲۴

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb