مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی دکتری روان‌شناسی و آموزش کودکان استثنایی دانشگاه تهران
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (165 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال کاستی‌توجه بیش‌فعالی تمام جنبه‌های زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد در حالی که استفاده از برنامه توانبخشی شناختی مبتنی بر حافظه آینده‌نگر با نتایج مؤثری همراه است. هدف این پژوهش، بررسی اثربخشی برنامه توانبخشی شناختی مبتنی بر حافظه آینده‌نگر بر نیمرخ حافظه فعال کودکان با اختلال کاستی‌توجه بیش‌فعالی بود.
روش بررسی: این پژوهش، یک مطالعه شبه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-پس‌آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش را تمامی کودکان دختر با اختلال کاستی‌توجه بیش‌فعالی شهر کرمانشاه در سال 1396 تشکیل دادند. 32 دختر با اختلال کاستی‌توجه بیش‌فعالی به روش در دسترس از مدارس شهر کرمانشاه انتخاب شدند. آزمودنی‌ها به دو گروه آزمایش و کنترل تقسیم شدند به نحوی که اعضای هر گروه 16 نفر بود. گروه آزمایش، برنامه توانبخشی شناختی مبتنی بر حافظه آینده‌نگر را در 18 جلسه دریافت کردند، در حالی‌که به گروه کنترل این آموزش ارائه نشد. ابزار پژوهش مجموعه آزمون حافظه فعال برای کودکان ارجمندنیا  (1396) بود. داده‌ها با آزمون‌ تحلیل کوواریانس چندمتغیری تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که برنامه توانبخشی شناختی مبتنی بر حافظه آینده‌نگر اثر معناداری بر مولفه‌های مجری مرکزی، صفحه دیداری فضایی و حلقه واج‌شناختی در کودکان با اختلال کاستی‌توجه بیش‌فعالی بود (0001/0 p<). بر اساس مجذور اتا می‌توان عنوان کرد به‌ترتیب 62٪، 59٪ و 66٪ تغییرات هر یک از مولفه‌های مجری مرکزی، صفحه دیداری فضایی و حلقه واج‌شناختی به علت اثر شرکت آزمودنی‌ها در برنامه مداخلاتی است.
نتیجه‌گیری: برنامه توانبخشی شناختی مبتنی بر حافظه آینده‌نگر، نیمرخ حافظه فعال کودکان با اختلال کاستی‌توجه بیش‌فعالی را بهبود بخشید. بنابراین، می‌توان از این برنامه به‌منظور بهبود حافظه فعال چنین کودکانی بهره برد و برنامه‌ریزی برای استفاده از برنامه توانبخشی شناختی مبتنی بر حافظه آینده‌نگر برای آنها اهمیت ویژه‌ای دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۸/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb