مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (144 مشاهده)
زمینه و هدف: امروزه اختلال­های مصرف­مواد و پیامدهای ناخوشایند آن یکی از مهم ترین مشکلات سلامت عمومی در سراسر جهان به شمار می­رود. تحریفهای شناختی و اشکال در خودکنترلی از مشکلات افراد در حال ترک می­باشد. هدف از انجام پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر ذهن آگاهی بر تحریفهای شناختی و خودکنترلی نوجوانان معتاد درحال ترک شهر اصفهان بود.
روش کار: پژوهش حاضر از نوع نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون پس­آزمون با گروه  گواه بود. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه نوجوانان معتاد مراجعه کننده به کلینیک ترک یاقوت شهر اصفهان بودند که از بین آنان تعداد 30 نفر به صورت نمونه گیری در دسترس انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. گروه آزمایش طی 8 جلسه تحت درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی قرار گرفتند. داده ­ها توسط پرسشنامه­های پرسش­نامه­های تحریف­های شناختی(عبدالله­زاده و مریم سالار ، 1389) و پرسش­نامه خودکنترلی تانجی – فرم 36(تانجی، 2004) جمع آوری گردید و سپس در سطح توصیفی(میانگین و انحراف معیار) و استنباطی(تحلیل کووارایانس) با استفاده از نرم افزار spss21 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.
یافته­ها: نتایج پژوهش حاضر نشان داد درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی باعث کاهش تحریفهای شناختی و افزایش خودگنترلی در نوجوانان در حال ترک می­شود(001/0p<).
نتیجه­گیری: با توجه به یافته­های این پژوهش و اثربخشی درمان مبتنی بر ذهن­آگاهی بر تحریفهای شناختی و خودکنترلی نوجوانان در حال ترک، استفاده از این روش درمانی به متخصصین در این حیطه توصیه می­گردد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۵/۱۴ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb