جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 65 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Saeid Manesh M, Parsaee M. Mindfulness-Based Therapy on Cognitive Distortions and Self-Control in Teens Receiving Substance Dependence Treatment. mejds. 2020; 10 :65-65
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1143-fa.html
سعیدمنش محسن، پارسایی مرضیه. بررسی اثربخشی درمان مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر تحریف‌های شناختی و خودکنترلی نوجوانان معتاد در حال ترک شهر اصفهان. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :65-65

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1143-fa.html


1- دانشگاه علم و هنر
چکیده:   (416 مشاهده)

 
چکیده
زمینه و هدف: امروزه اختلال‌های مصرف‌ مواد و پیامدهای ناخوشایند آن از معضل‌های بسیار مهم‌ سلامت عمومی در سراسر جهان به‌شمار می‌رود. تحریف‌های شناختی و اشکال در خودکنترلی از مشکلات افراد در حال ترک است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر تحریف‌های شناختی و خودکنترلی نوجوانان معتاد در حال ترک شهر اصفهان انجام شد.
روش‌بررسی: این پژوهش از نوع نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون-‌پس‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری پژوهش را تمامی نوجوانان معتاد مراجعه‌کننده به کلینیک ترک یاقوت شهر اصفهان تشکیل دادند که از بین آنان تعداد ۳۰ نفر به‌صورت نمونه‌گیری دردسترس انتخاب شده و به‌طور تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه قرار گرفتند. برای گروه آزمایش طی هشت جلسه درمان مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی انجام پذیرفت. جمع‌آوری داده‌ها توسط پرسشنامه‌های تحریف‌های شناختی الیس (نسخهٔ عبدالله‌زاده و سالار، ۱۳۸۹) و پرسشنامهٔ خودکنترلی (تانجی، ۲۰۰۴) صورت گرفت. سپس داده‌ها در سطح توصیفی (میانگین و انحراف معیار) و استنباطی (تحلیل کووارایانس) با استفاده از نرم‌افزار SPSS نسخهٔ ۲۱ تجزیه‌وتحلیل آماری شدند.
یافته‌ها: یافته‌های این پژوهش حاکی‌از آن بود که درمان مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی باعث کاهش تحریف‌های شناختی (پس‌آزمون گروه آزمایش ۶٫۴۱±۴۹٫۳۶ و گروه گواه ۸٫۴۸±۵۷٫۳۲، ۰٫۰۰۱<p) و افزایش خودکنترلی در نوجوانان دارای سوءمصرف مواد می‌شود (پس‌آزمون گروه آزمایش ۷٫۳۴±۶۰٫۴۴ و گروه گواه ۶٫۵۴±۴۵٫۵۶، ۰٫۰۰۱<p).
نتیجه‌گیری: باتوجه به نتایج این پژوهش و اثربخشی درمان مبتنی‌بر ذهن‌آگاهی بر تحریف‌های شناختی و خودکنترلی نوجوانان در حال ترک، استفاده از این روش درمانی به متخصصان در این حیطه توصیه می‌شود.

متن کامل [PDF 352 kb]   (43 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/5/14 | پذیرش: 1397/9/17

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb