مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علم و هنر یزد
2- دانشگاه علم و هنر اشکذر
چکیده:   (2266 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: اختلال وسواسی- اجباری (OCD) اختلالی است که مشخصه اصلی آن، افکار ناخواسته، تکراری و مزاحم و نیز رفتارهای تکراری و آزاردهنده آیین‌مندی است که برای اجتناب از اضطراب یا خنثی کردن افکار وسواسی انجام می­شود. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی شفقت درمانی بر کمال‌گرایی و احساس گناه در نوجوانان دختر مبتلا به وسواس شهر یزد انجام گرفت.
روش بررسی: طرح پژوهش از نوع طرح­های نیمه تجربی با گروه آزمایش و گروه گواه بود و ارزیابی به‌صورت پیش‌آزمون، مداخله و پس‌آزمون بوده است. جامعه پژوهش را کلیه نوجوانان دختر شهر یزد تشکیل دادند که از بین آن­ها 30 نفر که مبتلا به وسواس بودند، به روش غیر تصادفی در دسترس انتخاب شدند و 15 نفر به‌صورت تصادفی در گروه آزمایشی و 15 نفر در گروه گواه قرار گرفتند و سپس گروه آزمایش تحت آموزش تکنیک­های شفقت درمانی قرار گرفت. از پرسشنامه تجدیدنظر شده‌ی وسواس فکری-عملی، پرسشنامه کمال‌گرایی اهواز، پرسشنامه احساس گناه کوگلر و جونز استفاده شد. جهت تحلیل داده‌ها تحلیل کوواریانس به کار گرفته شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که آموزش تکنیک­های شفقت درمانی موجب کاهش معنادار در نمرات کمال‌گرایی پس از درمان شده است. (001/0p<)میانگین نمرات احساس گناه در پس‌آزمون کاهش معناداری را نشان می­دهد (03/0p=)
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌ها می‌توان نتیجه گرفت تکنیک­های شفقت درمانی می‌تواند به‌عنوان رویکردی مؤثر کاهش کمال‌گرایی و احساس گناه نوجوانان دختر مبتلا به وسواس شهر یزد مورد استفاده قرار گیرد.
 
کلید واژه‌ها: شفقت درمانی، کمال‌گرایی، احساس گناه، اختلال وسواس، نوجوانان
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb