مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگتاه ازاد
2- دانشگاهخوارزمی
3- دانشگاه پیام نور
چکیده:   (163 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: دیابت بیماری مزمن سوخت و ساز غدد درون ساز بدن است که عوامل روانشناختی در شروع و سیر آن نقش دارد. هدف از انجام پژوهش حاضر مقایسه تنظیم هیجانی و تحمل ناکامی در زنان مبتلا به دیابت نوع دو و زنان عادی بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر توصیفی و از نوع علی مقایسه­ای بود. جامعه آماری شامل تمامی زنان بیمار مبتلا به بیماری دیابت نوع دوم مراجعه کننده در کرج بود که در سال 1931 به مطبها و انجمن دیابت مراجعه کرده بودند و همچنین زنان عادی ساکن در شهر کرج بود که از میان آنان  181 نفر به صورت نمونه­گیری در دسترس انتخاب شدند. ابزار مورد استفاده در این پژوهش شامل مقیاس تنظیم هیجانی(گراس و جان، 2003) و مقیاس تحمل ناکامی(هارینگتون، 2005) بود. به منظور  تحلیل داده­ها از آمار توصیفی(میانگین و انحراف استاندارد) و استنباطی(آزمون tمستقل) استفاده شد. داده­ها با استفاده از نرم افزار spss نسخه 23 تجزیه و تحلیل شدند.
یافته­ها: نتایج نشان داد که بین تنظیم هیجانی و تحمل ناکامی و مولفه­های آنها، در دو گروه افراد مبتلا و غیر مبتلا به دیابت در زنان شهر کرج تفاوت معناداری وجود دارد.
نتیجه گیری: با توجه به یافته های این پژوهش و تفاوت تنظیم هیجان و تحمل ناکامی در زنان مبتلا و غیر مبتلا به دیابت نوع دوم توجه به این موارد به متخصصان در این زمینه توصیه می شود
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۶/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb