جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Rezaee M, Jarir Ahmadi S, Tavakoli Azghandi M, Najafian razavi M. Equine-Assisted Therapy Program for Improvement of Psychological Symptoms of Adults with Depression and Anxiety. mejds. 2020; 10 :25-25
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1224-fa.html
رضایی میثم، جریر احمدی شیما، توکلی ازغندی مجتبی، نجفیان رضوی مهدی. بررسی اثربخشی مداخلات اسب‌درمانی بر بهبود شاخص‌های روانی بزرگسالان دارای افسردگی و اضطراب. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :25-25

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1224-fa.html


1- واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی
2- واحد فریمان، دانشگاه آزاد اسلامی
چکیده:   (689 مشاهده)

زمینه و هدف: افسردگی و اضطراب دو عامل کلیدی در ایجاد بحران ناتوانی جهانی به‌شمار می‌رود. اسب‌درمانی از مداخلاتی بوده که به‌تازگی برای بهبود محدودیت‌های موجود در الگوهای درمان در روان‌شناختی، ازقبیل اضطراب و افسردگی و حتی بیش‌فعالی و اوتیسم پیشنهاد شده است؛ لذا مطالعهٔ حاضر با هدف بررسی اثربخشی مداخلات اسب‌درمانی بر سطح افسردگی و متغیرهای مرتبط با آن انجام شد.
روش‌بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع نیمه‌تجربی و طرح تحقیق از نوع پیش‌آزمون‌پس‌آزمون همراه با گروه‌های آزمایش و گواه بود. جامعهٔ آماری را بیست نفر خانم ۲۵تا۳۵ سال با سطح افسردگی متوسط تشکیل دادند که به‌شکل تصادفی در قالب دو گروه گواه و اسب‌درمانی قرار گرفتند. آزمون‌های پنج‌عاملی ذهن‌آگاهی (بائر و همکاران، ۲۰۰۶) و اختلال خواب پیتزبورگ (بویس و همکاران، ۱۹۸۹) و اضطراب و افسردگی بک (بک و همکاران، ۱۹۶۱) در پیش‌آزمون اجرا شد و پس از گذشت شانزده هفته و ۳۲ جلسه اسب‌درمانی، در پس‌آزمون مجدداً به‌کار رفت. از سطح معناداری ۰٫۰۵ و نرم‌افزار SPSS و آزمون آنالیز واریانس دوراهه برای تحلیل آماری استفاده شد.
یافته‌ها: براساس نتایج آزمون آنالیز واریانس دوراهه، تأثیر تمرین اسب‌درمانی بر متغیرهای افسردگی (۰٫۰۱۲=p)، ذهن‌آگاهی (۰٫۰۰۱<p)، اضطراب (۰٫۰۰۶=p) و اختلال خواب (۰٫۰۰۴=p) پس از شانزده هفته مداخلات درمانی با محوریت اسب‌درمانی منجربه بهبود معنادار در سطح متغیرهای افسردگی، اضطراب، سطح ذهن‌آگاهی و بهبود کیفیت خواب می‌شود.
نتیجه‌گیری: باتوجه به یافته‌های این پژوهش می‌توان اثربخشی مطالعهٔ مذکور و استفاده از اسب و ماهیت منحصربه‌فرد آن را با ادراک محیط به‌شکل متفاوت‌تر توسط بیمار درمقایسه با گذشته و تغییر شرایط تصمیم‌گیری مرتبط دانست.

متن کامل [PDF 412 kb]   (110 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/8/6 | پذیرش: 1397/10/25

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb