مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- پژوهشکده خانواده
2- پژوهشکده خانواده، دانشگاه شهید بهشتی تهران.
3- پژوهشکده خانواده درمانی
چکیده:   (2204 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: پژوهش حاضر باهدف بررسی رابطه‌ی ساختار خانواده با تکامل مثبت نوجوانان صورت گرفت.
روش بررسی: در قالب یک پژوهش توصیفی از نوع همبستگی با استفاده از روش نمونه‌گیری تصادفی خوشه چندمرحله‌ای 300 نفر از دانش آموزان مدارس شهر تهران در سال تحصیلی 96-1395 انتخاب شدند. داده‌های پژوهش از طریق فرم بلند مقیاس تکامل مثبت نوجوانان (PYD) و ویراست چهارم مقیاس ارزشیابی سازش‌پذیری و پیوستگی خانواده (FACES-IV) گردآوری و با استفاده از روش آماری همبستگی پیرسون و تحلیل رگرسیون گام‌به‌گام مورد تجزیه‌وتحلیل قرار گرفت.
یافته‌ها: یافته‌های پژوهش حاضر نشان داد که بین ابعاد شایستگی، ارتباط، منش و مراقبت از تکامل مثبت نوجوانی با سبک‌های انسجام متوازن، انعطاف‌پذیری متوازن، ارتباط خانواده و رضایت خانواده رابطه مثبت و معنادار و با سبک‌های گسسته، آشفته و نا منعطف رابطه منفی و معنادار وجود دارد (01/0P<). همچنین بین بعد اعتماد از تکامل مثبت نوجوانی با هیچ‌کدام از سبک‌های خانواده رابطه معنا‌داری گزارش نشد. از بین سبک‌های خانواده انسجام متوازن و آشفته درمجموع 15/0 از تغییرات بعد شایستگی، انعطاف‌پذیری متوازن و رضایت خانواده درمجموع 19/0 از واریانس بعد ارتباط، رضایت خانواده و گسسته درمجموع 13/0 از تغییرات بعد منش و ارتباط خانواده درمجموع 07/0 از تغییرپذیری بعد مراقبت را تبیین گردید.
نتیجه‌گیری ازاین‌رو با توجه به یافته‌های پژوهش حاضر مبنی بر این‌که بین ساختار خانواده و تکامل مثبت نوجوانی رابطه معناداری وجود دارد، توجه به یافته‌های این پژوهش می‌تواند در بهبود زندگی نوجوانان و فضای عاطفی خانواده‌های آن‌ها مؤثر باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1397/8/12 | پذیرش: 1398/1/27

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb