مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی واحد رودهن
چکیده:   (140 مشاهده)
زمینه و هدف: از جمله شایع­ترین نشانه­های روان­شناختی آشفته­ساز در دوران بارداری اضطراب است. هدف پژوهش حاضر تعیین نقش میانجی­گر تحمل ابهام در رابطه بین راهبردهای مقابله­ای با اضطراب بارداری بود.
روش بررسی: روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی و جامعه آماری پژوهش حاضر شامل زنان باردار شکم اول مراجعه­کننده به مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی در استان تهران در سه ماهه چهارم سال 1396 و سه ماهه اول سال 1397 بود و تعداد نمونه بر اساس فرمول کرامر 384 نفر برآورد شد که به روش نمونه­گیری خوشه­ای چندمرحله­ای انتخاب شدند. ابزار پژوهش شامل پرسشنامه اضطراب مرتبط با بارداری (وندربرگ بارگ، 1989)، مقیاس تحمل ابهام (مک­لین، 2009) و پرسشنامه سبک­های مقابله (فولکمن و لازاروس، 1980) بود. برای تحلیل داده­ها از روش مدل­یابی معادلات ساختاری، نرم افزار ایموس و بیشینه براورد احتمال و سطح معناداری 05/0 استفاده شد.
یافته­ها: در پژوهش حاضر ضریب مسیر کل بین مقابله هیجان مدارانه و اضطراب بارداری مثبت و معنادار بود (001/0=P، 311/0=β). همچنین ضریب مسیر کل بین مقابله مسئله مدارانه و اضطراب بارداری منفی و معنادار بود (027/0=P، 149/0-=β). ضریب مسیر مستقیم بین تحمل ابهام و اضطراب بارداری منفی و معنادار بود (001/0=P، 261/0-=β). ضریب مسیر غیرمستقیم بین مقابله مسئله مدارانه و اضطراب بارداری منفی و معنادار بود (001/0=P، 089/0-=β).
نتیجه­گیری: هرچقدر میزان استفاده این زنان باردار از سبک مقابله­ای مسئله مدار افزایش یابد به همان میزان ابهام و نگرانی از موقعیت­های غیرقابل پیش­بینی در آینده در این زنان کاهش یافته و در نهایت اضطراب کم­تری را تجربه می­کنند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۸/۱۹ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb