مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد تهران مرکز
2- دانشگاه تهران
چکیده:   (203 مشاهده)
هدف و زمینه: در دهه­های اخیر به خانواده کودکان با نیازهای ویژه توجه بسیاری شده است و مطالعات متعددی در این زمینه صورت گرفته است. هدف پژوهش حاضر مقایسه­ی ویژگی‌های زیستی و شناختی مادران دارای یک فرزند با آسیب بینایی با مادران دارای بیش از یک فرزند با آسیب بینایی و مادران کودکان بدون آسیب بینایی بود.
روش بررسی: پژوهش حاضر علی‌مقایسه­ای بود و جامعه‌ی مورد مطالعه شامل مادران کودکان بدون آسیب بینایی و مادران دارای دانش­آموزان با آسیب‌بینایی شهر تهران و کرج در سال 96-1395 به تعداد 537 نفر بودند. در پژوهش حاضر از روش نمونه‌گیری تصادفی ساده استفاده شد. حجم نمونه، 224 نفر به دست آمد. ابزار این تحقیق پرسشنامه ویژگی‌های زیستی و شناختی (افروز و اصغری، 1387) بود. داده ها با استفاده از روش آماری تحلیل واریانس و خی دو مورد تحلیل قرار گرفت.
یافتهها: نتایج نشان داد: بین سه گروه مادران در ویژگی‌های زیستی سن مادر، سن پدر، سن ازدواج پدر، مشاوره قبل ازدواج، مشاوره ژنتیک، مصرف دارو، مصرف مواد، تغذیه مناسب، معلولیت اقوام نزدیک و ازدواج خویشاوندی، اختلاف معنی‌داری وجود دارد (001/0>P). همچنین نتایج نشان داد که بین سه گروه مادران در میزان تمامی ویژگی‌های شناختی نیز تفاوت معنی‌دار وجود دارد (001/0>P).
نتیجهگیری: بر این اساس می­توان نتیجه­گیری کرد که بین ویژگی‌های زیستی و شناختی مادران دارای یک فرزند با آسیب بینایی با مادران دارای بیش از یک فرزند با آسیب بینایی و مادران کودکان بدون آسیب بینایی تفاوت معنادار وجود دارد و محققان می‌توانند با بررسی ویژگی‌های فوق، زمینه پیشگیری از آسیب بینایی کودکان را فراهم آورند. 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۹/۱۷ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۱/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb