مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (391 مشاهده)
چکیده:
زمینه و هدف: هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی تقویت حافظه فعال بر بهبود عملکرد ریاضی و ارتقاء ظرفیت حافظه فعال دانش‌آموزان ناتوان در ریاضیات بود.
روش: این پژوهش به‌صورت نیمه آزمایشی با استفاده از طرح پیش آزمون-  پس آزمون با گروه کنترل انجام گرفت. جامعه آماری پژوهش حاضر را دانش آموزان پایه سوم، چهارم و پنجم دارای اختلال ریاضی شهرستان کرمان در سال تحصیلی 97-96 تشکیل دادند. در این پژوهش 30 دانش آموز با اختلال ریاضی به شیوه نمونه‌گیری تصادفی در دسترس انتخاب و به روش تصادفی در گروه‌های آزمایشی و کنترل گداشته شدند. به منظور جمع آوری داده ها از آزمو ن ماتریس های پیش‌رونده ریون، چک لیست ریاضی تبریزی و آزمون حافظه کاری وکسلر، استفاده شد. آزمودنی های گروه آزمایش برنامه تقویتی حافظه فعال را در 25 جلسه 45 دقیقه ای و به صورت انفرادی دریافت کردند. درحالی که آزمودنی های گروه کنترل فقط آموزش‌های مدرسه را دریافت کردند.
یافته ها: داده های به دست آمده با روش آماری تحلیل کوواریانس مورد تحلیل قرار گرفتند. نتایج پژوهش نشان داد تفاوت معناداری بین نمرات حافظه فعال و عملکرد ریاضی دو گروه پس از اعمال مداخله و تقویت حافظه فعال وجود دارد.
نتیجه گیری: در نتیجه، آموزش حافظه فعال می تواند به‌عنوان یک روش مؤثر در پیشرفت ریاضی و بهبود عملکرد حافظه فعالِ دانش آموزان با اختلال ریاضی مورد استفاده قرار گیرد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/9/18 | پذیرش: 1397/11/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb