مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه اصفهان
چکیده:   (180 مشاهده)
زمینه و هدف: ناشنوایی نوعی آسیب حسی عصبی رایج است که منجر به کاهش کیفیت زندگی، گوشه‌گیری، کاهش فعالیت‌های اجتماعی و احساس طرد شدن می‌گردد. کودکان و نوجوانان ناشنوا در انعطاف‌پذیری شناختی و واکنش‌های هیجانی با چالش‌های زیادی مواجه هستند. متاسفانه، واکنش‌های هیجانی نامناسب در این کودکان و نوجوانان منجر به بروز مشکلات شناختی و ناگویی هیجانی می‌شود. بنابراین، پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی اثربخشی آموزش برنامه نظم‌جویی شناختی هیجان بر انعطاف‌پذیری شناختی و ناگویی هیجانی دانش‌آموزان ناشنوا انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌ آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش را دانش‌آموزان ناشنوا شهر یاسوج تشکیل دادند. در این پژوهش 24 نفر از دانش‌آموزان ناشنوا شرکت داشتند که به روش نمونه‌گیری در دسترس از مدرسه ناشنوایان شقایق انتخاب شده بودند. شرکت‌کنندگان به دو گروه 12 نفری آزمایش و کنترل تقسیم شدند. گروه آزمایش، در 8 جلسه آموزش برنامه نظم‌جویی شناختی هیجان شرکت کردند در حالی که گروه کنترل در لیست انتظار ماند. ابزارهای این پژوهش مقیاس انعطاف‌پذیری شناختی و مقیاس ناگویی هیجانی بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که گروه آزمایش و کنترل در انعطاف‌پذیری شناختی و ناگویی هیجانی در مرحله پس‌آزمون تفاوت معناداری داشتند (001/0p<). نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیری نشان داد که آموزش برنامه نظم‌جویی شناختی هیجان بر انعطاف‌پذیری شناختی و ناگویی هیجانی دانش‌آموزان ناشنوا اثر معناداری داشته است (001/0p<). در واقع، آموزش برنامه نظم‌جویی شناختی هیجان سبب بهبود انعطاف‌پذیری شناختی و ناگویی هیجانی دانش‌آموزان ناشنوا شد.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، استفاده از برنامه نظم‌جویی شناختی هیجان با نتایج مثبت و مؤثری همراه بود. بنابراین، برنامه‌ریزی برای آموزش برنامه نظم‌جویی شناختی هیجان نقش مهمی در انعطاف‌پذیری شناختی و ناگویی هیجانی دانش‌آموزان ناشنوا دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۱۱ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb