مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد مشهد
2- دانشگاه فردوسی مشهد
3- مؤسسه آموزش عالی حکیم نظامی قوچان، قوچان، ایران
چکیده:   (169 مشاهده)
زمینه و هدف: در زنان دارای ترس از زایمان نخست، رضایت زناشویی و کاهش افکار ناکارآمد از طریق آموزش‌های شناختی و رفتاری بسیار حائز اهمیت است. هدف پژوهش حاضر بررسی تأثیر آموزش گروهی شناختی رفتاری بر رضایت زناشویی و افکار ناکارآمد زﻧﺎن ﺑﺎردار ناتوان در کنترل ترس از زایمان ﻧﺨﺴﺖ بود.
روش بررسی: پژوهش نیمه آزمایشی با پیش‌آزمون- پس‌آزمون و گروه گواه نابرابر بود. جامعه آماری شامل زنان باردار مراجعه‌کننده به یکی از مراکز بهداشت قوچان در سه‌ماهه چهارم سال 1396 تشکیل می‌داد. نمونه آماری پژوهش با استفاده از پرسشنامه ترس از زایمان، 39 زن باردار دارای ترس از زایمان به شیوه نمونه‌گیری داوطلبانه انتخاب و به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش (20 نفر) و گواه (19 نفر) جای گماری شدند. زنان گروه آزمایش در جلسات گروهی شناختی رفتاری گروهی (10 جلسه 90 دقیقه) شرکت کردند و به پرسشنامه‌های نگرش به زایمان لوئی، رضامندی زوجیت افروز و باورهای غیرمنطقی جونز پاسخ دادند. از روش آماری تحلیل کوواریانس در سطح معنی داری (05/0= α)  و نرم افزار SPSS-22 استفاده گردید.
یافته‌ها: نتایج تحلیل کوواریانس نشان داد که آموزش گروهی شناختی رفتاری بر باورهای ناکارآمد و رضایت زناشویی زنان دارای ترس از زایمان نخست تأثیر معنی‌داری داشت (005/0=P) و 5/25 درصد از واریانس باورهای ناکارآمد ازدواج (005/0=P) و 5/37 درصد از واریانس رضایت زناشویی زﻧﺎن ﺑﺎردار ناتوان در کنترل ترس از زایمان ﻧﺨﺴﺖ را تبیین نمود (005/0=P).
نتیجه‌گیری: با توجه به یافته‌های این پژوهش نشان داده شد که آموزش شناختی رفتاری بر باورهای ناکارآمد و رضایت زناشویی تأثیر مثبت دارد، توصیه می‌شود این روش برای بهبود رابطه زنان باردار و همسر در دوران بارداری به کار گرفته شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۰/۲۰ | پذیرش: ۱۳۹۸/۱/۲۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb