جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 6 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Fattahi S, Deldadeh Moghaddam M, Taghavi F. Mindfulness Education on Resilience and Happiness of Mothers with Children with Learning Disabilities. mejds. 2019; 9 :6-6
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1351-fa.html
فتاحی سعیده، دلداده مقدم مهرانگیز، تقوی فرشته. اثربخشی آموزش ذهن‌آگاهی بر تاب‌آوری و شادکامی مادران دارای کودکان مبتلا به اختلال یادگیری. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :6-6

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1351-fa.html


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم تحقیقات
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن
3- دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار
چکیده:   (995 مشاهده)
زمینه و هدف: اختلال یادگیری معضلی است که بنیان خانواده را تحت تأثیر قرار داده و عملکرد روانشناختی مادران را دچار اختلال می‌کند. دو مؤلفه روانشناختی مورد توجه در این فرایند، تاب‌آوری و شادکامی مادران است. لذا پژوهش حاضر با هدف تعیین تأثیر آموزش ذهن‌آگاهی بر تاب‌آوری و شادکامی مادران دارای کودک مبتلا به اختلال یادگیری انجام شد.
روش بررسی: از روش نیمه‌آزمایشی و طرح پیش‌آزمون و پس‌آزمون با گروه گواه استفاده شد. از بین تمامی مادران دارای فرزند مبتلا به اختلال یادگیری شهرستان تهران در سال ۱۳۹۷، سی نفر به‌صورت دردسترس انتخاب شدند و به‌صورت تصادفی در دوگروه آزمایشی و گواه جایگزین شدند. ابزارهای پژوهش مقیاس تاب‌آوری کانر و دیویدسون (۲۰۰۳) و پرسشنامه شادکامی آرگایل و همکاران (۱۹۸۹) بود. روش اجرا بدین ترتیب بود که بعد از پیش‌آزمون، آموزش ذهن‌آگاهی برای گروه‌ آزمایش اجرا گردید در نهایت از هر دو گروه پس آزمون به عمل آمد. یافته‌های پژوهشبا استفاده از نرم‌افزار SPSSنسخه ۲۰ و آنالیز کواریانس تحلیل شدند.
یافته‌ها: یافته‌ها نشان داد میانگین تاب‌آوری گروه آزمایش از ۷٫۵۲±۴۵٫۱۴ به ۹٫۹۶±۶۱٫۴۱ و میانگین شادکامی از ۷٫۵۲±۳۵٫۷۸ به ۹٫۳۴±۵۲٫۷۴ افزایش پیدا کرد. تحلیل کواریانس نشان داد که پس از حذف اثر پیش‌آزمون، میانگین نمرات پس‌آزمون دو گروه اختلاف آماری معناداری داشتند (۰٫۰۰۱>p).
نتیجه‌گیری: این مطالعه نشان می‌دهد که آموزش ذهن‌آگاهی برای مادران دارای فرزند مبتلا به اختلال یادگیری قابلیت کاربرد داشته و بر افزایش تاب‌آوری و شادکامی مادران اثربخش است.
متن کامل [PDF 538 kb]   (662 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۷/۱۱/۲ | پذیرش: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb