مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد
2- استادیار گروه گفتاردرمانی
3- استاد گروه مدیریت توانبخشی
چکیده:   (2222 مشاهده)

زمینه و هدف
اختلال بلع یا دیسفاژی مشکلاتی جدی همچون سوء تغذیه و پنومونی در بیماران ایجاد می کند. هدف مطالعه حاضر بررسی فراوانی و عوامل پیش بینی کننده دیسفاژی دهانی- حلقی در بیماران نورولوژی و جراحی های سر و گردن بود.
روش بررسی
این مطالعه مقطعی به صورت توصیفی- تحلیلی 500 بیمار را به صورت غیر احتمالی در مراکز درمانی همدان و کلینیک دیسفاژی دانشکده علوم توانبخشی ایران مورد بررسی قرار داد. وضعیت شناختی و ابتلا به دیسفاژی بیماران به ترتیب با آزمون ام ام اس ئی و گاس سنجیده شد. از آزمون های تی مستقل و کای اسکوئر برای ارزیابی متغیر های جمعیت شناختی سن و جنسیت و همینطور تحلیل رگرسیون لجستیک برای تعیین عوامل پیش بینی کننده دیسفاژی استفاده شد. در نهایت نتایج با نرم‌افزار SPSS در سطح معناداری 05/0 تحلیل شدند.
یافته ها
نتایج نشان داد 40 نفر (39/17%) از کل بیماران مبتلا به دیسفاژی بودند که تفاوت معنا داری بین میانگین نمره آزمون گاس آنها و افراد بدون دیسفاژی وجود داشت (001/0P<). اما بین میانگین سنی آنها تفاوت معنا داری دیده نشد (457/0P=). در بین افراد مبتلا به دیسفاژی از نظر جنسیت هم تفاوت معنا دار گزارش نشد (090/0P=). همچنین تحلیل رگرسیون لجستیک نشان داد که جنسیت (1/4– 9/0CI  95% ؛02/2OR=) و علت شناسی ( 5/0– 06/0 CI 95% ؛19/0OR=) پیش بینی کننده دیسفاژی در بیماران حاضر بودند.
نتیجه گیری
اختلال دیسفاژی در بیماران نورولوژی و جراحی های سر و گردن شایع است. همچنین علت شناسی و جنسیت از عوامل پیش بینی کننده دیسفاژی در آنها می باشد.
واژه‌های کلیدی: دیسفاژی، گاس، فراوانی
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb