مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد مشهد
چکیده:   (1365 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: سوء رفتار با کودکان تاثیرات زیان­آوری بر روی رشد و سلامتی آنان میگذارد و پیامدهایی نظیر اضطراب، افسردگی، خطر خودکشی، رفتارهای ضد اجتماع و سوء مصرف دارو را در پی دارد. پژوهش حاضر به بررسی نقش سلامت عمومی و اعتیاد والدین در بروز سوء رفتار با کودک پرداخته است.
روش: پژوهش حاضر از نوع علی مقایسه­ای بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی کودکان زیر 18 سال (نوزاد تا 18 سال) شهرستان تربت حیدریه و والدین آنها در سال 1396 بود. حجم نمونه 146 نفر بود که 73 کودک به صورت نمونه گیری غیرتصادفی هدفمند و 73 کودک دیگر نیز به صورت تصادفی خوشه­ای انتخاب شدند. برای گردآوری داده­ها از پرسشنامه سلامت عمومی گلدبرگ (1979) استفاده شد. جهت تحلیل داده­ها از نرم‌افزار آماری SPSS، با روش رگرسیون لجستیک و آزمون هومسر و لمشو با سطح معناداری (05/0=α) استفاده گردید.
یافته ها: نتایج برازش مدل نشان داد از بین مؤلفه­های سلامت عمومی والدین، به جز مؤلفه جسمانی (739/0=P)، مؤلفه­های اضطراب(049/0=P)، اجتماعی(007/0=P) و افسردگی(009/0=P)، بر احتمال کودک آزاری تاثیر داشتند. سوء مصرف مواد در والدین نیز بر احتمال کودک آزاری تاثیر داشت (001/0>P)،.
نتیجه­گیری: مطابق با یافته­های پژوهش مشخص شد که با کاهش سطح سلامت عمومی والدین، میزان کودک آزاری نیز افزایش می­یابد. همچنین میتوان گفت که سوء مصرف مواد بر احتمال کودک‌آزاری تاثیر دارد و با سوءمصرف مواد در والدین نیز میزان کودک آزاری افزایش می­یابد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1397/11/17 | پذیرش: 1398/3/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb