مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آاد اسلامی - واحد مشهد
2- دانشگاه فردوسی مشهد
3- دانشگاه آزاد اسلامی-واحد مشهد
چکیده:   (589 مشاهده)
زمینه و هدف: دوران کودکی اولیه دوران حساسی برای توسعه مهارت‌های ادراکی- حرکتی است. کودکانی فاقد مهارت‌های ادراکی- حرکتی هستند که بیشتر احتمال شکست در حوزه حرکتی و احتمال عدم مشارکت در ورزش و بازی‌های دوران کودکی و نوجوانی را دارند. مطالعات در میان کودکان پیش‌دبستانی، سطوح پایین مهارت‌های ادراکی- حرکتی را گزارش می‌کنند. هدف پژوهش حاضر، مقایسه تاثیر سطح تجربه و بازی هدفمند بر مهارت های ادراکی- حرکتی درشت کودکان 4 تا 6 سال می باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع تحقیقات کاربردی و علی مقایسه ای با  طرح تحقیق پیش آزمون و پس آزمون می باشد.جهت انتخاب نمونه ها  با مراجعه به مهد کودکهای سطح شهر مشهد تعداد 180 نفر از دخترانی که درخانواده های 2 فرزندی که فرزند اول می باشند ، انتخاب شدند. سپس از آنها آزمون تبحر حرکتی برونینکس اوزرتسکی - ویرایش دوم (  BOT-2 ) برای سنجش مهارتهای حرکتی درشت بعمل آمد . برای تجزیه و تحلیل داده ها در نرم افزارspss-22  از آزمون های کولموگروف اسمیرنوف و  تحلیل واریانس یک طرفه و آزمون تعقیبی بن فرونی برای مقایسه چند گروه  استفاده شد.
یافته ها: یافته های این پژوهش نشان داد که در هر سه رده سنی 4، 5 و 6 ساله در کنار مربی با تجربه، آموزش هدفمند می تواند تأثیر معنی داری بر افزایش مهارت های ادراکی حرکت درشت کودکان داشته باشد    (p < 0/01). بعلاوه اگر مربی بی تجربه باشد، وجود آموزشی هدفمند نیز به تنهایی می تواند در این خصوص مؤثر باشد. (p < 0/ 01).
نتیجه گیری: مراکز پیش دبستانی و مراقبت از کودکان نوید بخش کلیدی برای اجرای برنامه‌های مهارت‌های ادراکی- حرکتی هستند. نتایج بر نیاز به فراهم آوردن فرصت‌های ساختاری برای تسهیل یادگیری مهارت‌های ادراکی- حرکتی کودکان تاکید می‌کند که ممکن است شامل ارائه بازی‌های جداگانه, تجهیزات و فضاها باشد. تسلط بر مهارت‌های ادراکی- حرکتی در کودکان پیش‌دبستانی بسیار پایین است و اهمیت برنامه‌های مداخله‌ای اولیه را نشان می‌دهد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: علوم اجتماعی
دریافت: 1397/12/7 | پذیرش: 1398/3/19

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb