مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوارسگان
2- دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان
چکیده:   (1289 مشاهده)
زمینه و هدف: فلج مغزی یک ناهنجاری غیر پیشرونده در مغز است که نقایص حرکتی و وضعیتی در رشد کودک ایجاد می کند که شیوع آن بیش از سایر موارد است. هدف از تحقیق حاضر تعیین میزان تأثیر هشت هفته تمرینات تعدیل شده هاتایوگا بر قدرت و ثبات قامت کودکان فلج مغزی اسپاستیک دایپلژیک بود.
روش بررسی: این تحقیق نیمه تجربی روی12 نفر از دانش آموزان 13-7 سال دختر و پسر مبتلا به فلج مغزی اسپاستیک دا‌یپلژیک درحال تحصیل در مدارس استثنایی جسمی- حرکتی شهر اصفهان در دو گروه کنترل (5 نفر)  و تجربی ( 7 نفر) انجام شد. جهت اندازه­گیری قدرت در عضلات فلکسور و اکستنسور تنه از دستگاه دینامومتر دیجیتالی استفاده شد و همچنین جهت اندازه گیری ثبات قامت از دستگاه فوت اسکن استفاده شد و تغییرات مرکز فشار در کف پاها به مدت 6 ثانیه ثبت گردید. آزمودنی های گروه تجربی به مدت 8 هفته تمرین داده شدند. در طی این مدت گروه کنترل در هیچ برنامه فعالیت بدنی منظمی شرکت نداشتند. داده­ها با استفاده از نرم افزار SPSS-23 تحلیل شدند و سطح معناداری آزمون­ها نیز به میزان P<0.05 در نظر گرفته شد.
یافته ها: تغییرات قدرت اکستنسورهای تنه (04/0=P) طی دو مرتبه اندازه گیری بین گروه های کنترل و تجربی تفاوت معناداری داشت. همچنین بر اساس نتیجه ی آزمون تی مستقل افزایش قدرت اکستنسورهای تنه در گروه تجربی بطور معناداری بیشتر از گروه کنترل بوده است (05/0>p).
نتیجه گیری: انجام هشت هفته تمرینات تعدیل شده هاتایوگا می تواند برنامه تمرین مناسبی جهت افزایش قدرت عضلات اکستنسوری در کودکان با عارضه فلج مغزی اسپاستیک دایپلژیک باشد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1397/12/11 | پذیرش: 1398/3/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb