مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- اصفهان، ایران
چکیده:   (2672 مشاهده)
هدف: با توجه به پیشرفت جوامع، اضطراب اجتماعی یکی از شایع‌ترین اختلالات در دوره بزرگسالی است که تأثیر بسزایی در سلامت روان افراد دارد. هدف از پژوهش حاضر بررسی ویژگی‌های روان‌سنجی (پایایی و روایی) و هنجاریابی مقیاس اضطراب اجتماعی در بین دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی یزد بود.
روش بررسی: این پژوهش ازنظر هدف کاربردی و ازنظر روش‌شناسی در زمره پژوهش‌های توسعه‌ای بود. از بین جامعه آماری با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس تعداد 389 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی یزد به‌عنوان نمونه انتخاب شدند و به پرسشنامه اضطراب اجتماعی کابالو و همکاران (2010) و پرسشنامه هراس اجتماعی کونر و همکاران (SPIN) (جهت بررسی روایی ملاکی) پاسخ دادند. جهت بررسی پایایی  با استفاده از نرم افزار SPSS از روش همسانی درونی به شیوه آلفای کرونباخ، جهت بررسی روایی سازه با استفاده از نرم افزار  Lisrel از تحلیل عاملی تائیدی و جهت بررسی روایی ملاکی از روش همبستگی در سطح معناداری 01/0 استفاده شد.
یافته‌ها:  مقادیر آلفای کرونباخ برای کل پرسشنامه اضطراب اجتماعی برابر 88/0 و برای مؤلفه‌های صحبت کردن در جمع، تعامل با جنس مخالف، بیان نفرت یا نارضایتی، انتقاد و خجالت، تعامل با غریبه‌ها به ترتیب برابر با 67/0، 74/0، 60/0، 72/0، 68/0 بود. گویه های پرسشنامه اضطراب اجتماعی نشان داد که این ابزار دارای 5 عامل با شاخص‌های برازش خوب است. شاخص برازش، AGFI,RMSEA,CFI,NFI,GFI به ترتیب برابر با 88/0، 91/0، 96/0، 050/0 و 86/0 به دست آمد. همچنین بین مؤلفه‌های صحبت کردن با افراد صاحب قدرت (451/0r =)، تعامل با جنس مخالف (614/0r =)، بیان نفرت یا نارضایتی (518/0r =)، انتقاد و خجالت (489/0r =)، چگونگی تعامل با غریبه‌ها (610/0r =) و کل پرسشنامه (573/0r =) با پرسشنامه هراس اجتماعی رابطه مثبت و معناداری (01/0P≤) وجود داشت.
نتیجه‌گیری: یافته های این پژوهش نشان داد که این پرسشنامه یک ابزار تشخیصی مناسب جهت شناسایی میزان اضطراب اجتماعی افراد بزرگسال است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb