مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (493 مشاهده)

سوء هاضمه عملکردی از اختلالات شایع دستگاه گوارش فوقانی است که بر کیفیت زندگی بیماران تاثیر می گذارد و هزینه های پزشکی زیادی را بدنبال دارد. به رغم اینکه شواهد حمایت کننده تاثیر عوامل روانی بر بروز و تداوم این اختلال رو به افزایش است، اطلاعات اندکی در خصوص رابطه ویژگیهای روانشناختی با بیماری سوء هاضمه عملکردی در دسترس است. این مطالعه به منظور مقایسه برخی از ویژگیهای روانشناختی بیماران سوء هاضمه عملکردی با گروه سالم انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه علی – مقایسه ای بر روی 60 بیمار 18تا 60 ساله ای انجام شد که به درمانگاه تخصصی گوارش در بیمارستان شهر مشهد مراجعه کرده و با بررسیهای آزمایشگاهی و آندوسکوپی تشخیص قطعی سوء هاضمه عملکردی برای آنها داده شد.60  نفر از افراد سالم نیزکه از نظر سن، جنس و تحصیلات با گروه مورد همسان شدند، وارد مطالعه شدند. افراد هر دو گروه پرسشنامه مدل پنج عاملی NEO-FFI،  حساسیت پردازش حسی، بازداری رفتاری و تنظیم هیجان را تکمیل کردند. سپس متغیرهای روانشناختی در دو گروه مقایسه شدند.
یافته ها:تحلیل نتایج به روش مانوا نشان داد که در متغیر های  نوروزگرایی،  حساسیت پردازش حسی، بازداری رفتاری و تنظیم هیجانی بین بیماران مبتلا به سوء هاضمه عملکردی و افراد سالم تفاوت معناداری وجود دارد.
نتیجه گیری: نتایج مطالعه نشان داد که بیماری سوء هاضمه عملکردی با ویژگی شخصیتی نوروزگرایی بالا، ، حساسیت پردازش حسی بالا، بازداری رفتاری بالا و  تنظیم هیجانی پایین  همراه  است.
 
 

     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/25 | پذیرش: 1398/7/21

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb