مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (1692 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: بامعرفی مؤلفه ها و راهبردهای معماری محیط کالبدی، برای ارتقاء کیفیت زندگی سالمندان درمراکز نگه داری از این افرادو باتوجه به هدف این پژوهش و درنظر گرفتن محدودیت هاو ناتوانی جسمی وشرایط روحی سالمندان ،می توان محیط کالبدی مناسب با شرایط سالمندان در راستای شکوفایی و بروز توانمندی های آنان طراحی گردد.
روش بررسی: روش پژوهش حاضر از نوع کیفی بوده و مطالعات پژوهش به صورت توصیفی-کتابخانه ای و تحلیلی می باشد. ابتدا عواملی که می تواند کیفیت زندگی سالمندان را افزایش دهد،بررسی شده وسپس این عوامل در قالب فعالیت ها و برنامه های خدماتی برای افزایش کیفیت زندگی سالمندان در مراکز نگهداری آنها برای بهبود ناتوانی سالمندان معرفی شده است.
یافته ها: یافته های پژوهش حاکی از آن بوده که جهت افزایش کیفیت محیط مراکز نگهداری سالمندان، سه مؤلفه اصلی موثر را می توان بیان کرد:عملکردی، زیباشناختی وزیست محیطی. که در قالب سیاست ها و راهبردهای طراحی معماری محیط کالبدی برای بهبود ناتوانی سالمندان دسته بندی و به کار گرفته شده است.
نتیجه گیری:با افزایش جمعیت سالمندان،کیفیت زندگی آن ها نیز باید مورد توجه قرارگیرد بنابراین نه تنها باید به اصول و استانداردهایی برای این قشر توجه شود،بلکه به راهبردهای طراحی معماری محیط کالبدی سالمندان، شامل:طراحی فضاهای جمعی، فضایی جهت ایجاد شرایط تعلق خاطر،طراحی با توجه به شرایط جسمی سالمندان ،طراحی جهت ارتقاء امنیت و... باعث ارتقاءحس مفید بودن، افزایش امید به زندگی وافزایش روحیه سالمند توجه گردد.
کلید واژه: سالمندان، مراکزنگهداری سالمندان،ارتقاء کیفیت محیط،بهبود ناتوانی سالمندان
     
نوع مطالعه: مقاله نقد و نظر | موضوع مقاله: معماری و شهرسازی
دریافت: 1398/1/27 | پذیرش: 1398/4/16

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb