مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی
2- بیمارستان شهید رجایی
چکیده:   (1166 مشاهده)
زمینه و هدف: درمان رایج بیماری قلبی و عروقی، جراحی بای پس عروق کرونری است. بیشتر بیمارانی که این جراحی را تجربه کرده اند از اختلالات خلق و خو رنج می برند. مطالعه حاضر با هدف بررسی تاثیر تمرینات ترکیبی بلند مدت (یوگا-توانبخشی قلبی) بر سطوح افسردگی و اضطراب بیماران جراحی بای پس عروق کرونری اجرا شد. روش بررسی: تحقیق حاضر کارآزمایی بالینی-پیش آزمون و پس آزمون است که به شیوه نیمه تجربی اجرا شد. تعداد آزمودنی ها، در مرحله پیش آزمون 27 بیمار مرد (75-40 ساله) بودند که حداقل یک ماه از جراحی بای پس عروق کرونری آنها گذشته بود. بعد از جایگزینی آزمودنی ها در گروه گواه (تمرین توانبخشی قلبی 13=n) و گروه آزمایش (تمرین ترکیبی یوگا-توانبخشی قلبی 14=n)، سطوح افسردگی و اضطراب آنها به وسیله چک لیست اختلالات روانشناختی تجدید نظر شده (لئونارد آر. دروگاتیس-1970) بدو ورود و هنگام خروج از مطالعه ارزیابی شد. آزمودنی های گروه گواه و گروه آزمایش به مدت 8 هفته در مرکز توانبخشی قلبی بیمارستان قلب شهید رجایی تهران به ترتیب به 24 جلسه(هر جلسه1 ساعت) تمرین توانبخشی قلبی(با شدت 85-60 % ضربان قلب بیشینه) و تمرین ترکیبی (12 جلسه یوگا- 12 جلسه توانبخشی قلبی) پرداختند. با در نظر گرفتن معیارهای خروج از مطالعه در انتها آزمودنی های گروه گواه و آزمایش، هر یک به 7 نفر رسید. به منظور مقایسه درون گروهی و بین گروهی به ترتیب از آزمونt وابسته و مستقل استفاده شد. تمامی مراحل آماری با استفاده از نرم افزار SPSS  انجام شد (سطح معنی داری 05/0 در نظر گرفته شد).
یافته ها: بین سطوح افسردگی(595/0=p) و اضطراب (911/0=p) پیش آزمون و نیز افسردگی (727/0P=) و اضطراب (268/0P=) پس آزمون دو گروه تمرینات توانبخشی و تمرینات ترکیبی در بیماران جراحی بای پس عروق کرونری تفاوت معنی داری مشاهده نشد. تمرین توانبخشی قلبی بر سطوح افسردگی (002/0=p)  و اضطراب(011/0=p) بیماران جراحی بای پس عروق کرونری تاثیر معنی دار داشت. تمرین ترکیبی نیز بر سطوح افسردگی (006/0P=) و اضطراب( 047/0P=) بیماران تاثیر معنی داری داشت.
نتیجه گیری: با توجه به اثربخشی تمرینات بلند مدت توانبخشی قلبی و تمرینات ترکیبی(یوگا- توانبخشی قلبی) در این مطالعه و نیز ایمنی بالا و کم هزینه بودن تمرینات یوگا، مراکز درمانی می توانند با توجه به امکانات و در صورت تمایل بیماران، تمرینات یوگا را جایگزین بخشی از تمرینات توانبخشی قلبی نمایند.
(کد ثبت کارازمایی بالینی ( IRCT20181224042084N1
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/28 | پذیرش: 1398/5/7

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb