جلد 10 - شماره سال ۱۳۹۹                   ‫جلد (10): 124 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hasan Larijani M, Hossein Sabet F, Borjali A. Effects of Acceptance and Commitment Therapy on Alexithymia in Patients with Multiple Sclerosis. mejds. 2020; 10 :124-124
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1498-fa.html
حسن لاریجانی مارال، حسین ثابت فریده، برجعلی احمد. اثربخشی درمان پذیرش و تعهد بر ناگویی هیجانی بیماران مبتلا به مالتیپل‌اسکلروزیس. مجله مطالعات ناتوانی. 1399; 10 () :124-124

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1498-fa.html


1- دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (561 مشاهده)
زمینه و هدف: مالتیپل‌اسکلروزیس، بیماری خودایمنی و از بیماری‌های شایع‌تر نورولوژیک انسان است که ازجمله عوامل آسیب‌شناسی آن می‌توان به ناگویی هیجانی اشاره کرد. پژوهش حاضر با هدف بررسی اثربخشی درمان پذیرش و تعهد بر ناگویی هیجانی در مبتلایان به مالتیپل‌اسکلروزیس انجام شد.
روش‌بررسی: این پژوهش به‌شیوهٔ نیمه‌آزمایشی از نوع پیش‌آزمون-پس‌آزمون با گروه گواه و دورهٔ پیگیری دوماهه بود. جامعهٔ آماری پژوهش تمامی زنان انجمن ام‌اس استان البرز مراجعه‌کننده طی بهار سال ۱۳۹۶ بودند. در این پژوهش بیست بیمار مبتلا به مالتیپل‌اسکلروزیس باتوجه به ملاک‌های پژوهش به‌صورت دردسترس انتخاب شده و سپس به‌صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و گواه گمارده شدند. جهت ارزیابی متغیر ناگویی هیجانی، آزمون ناگویی هیجانی تورنتو-۲۰ (۱۹۹۴) به‌کار رفت. ده جلسه درمان پذیرش و تعهد به‌مدت دو ساعت برای گروه آزمایش اجرا شد. در نهایت داده‌ها با روش آزمون آماری تحلیل واریانس با اندازه‌گیری مکرر و آزمون تعقیبی بنفرونی با استفاده از نرم‌افزار آماری SPSS نسخهٔ ۱۶ و در سطح معناداری ۰٫۰۵ تجزیه‌وتحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که اثر زمان (۰٫۰۰۱>p) و اثر گروه (۰٫۰۰۱=p) و اثر متقابل زمان و گروه (۰٫۰۰۱>p) درمان پذیرش و تعهد بر کاهش ناگویی هیجانی معنادار بوده و در دورهٔ پیگیری نیز پایدار باقی مانده است.
نتیجه‌گیری: باتوجه به یافته‌های این پژوهش، با استفاده از درمان پذیرش و تعهد می‌توان به کاهش ناگویی هیجانی و نیز بهبود شناسایی هیجانات و توصیف هیجانات و توجه به فرایندهای درونی به‌جای سبک تفکر برون‌مدار، کمک کرد.
متن کامل [PDF 504 kb]   (27 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/31 | پذیرش: 1398/3/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb