مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علامه طباطبائی
چکیده:   (135 مشاهده)
زمینه و هدف: مالتیپل اسکلروزیس، یک بیماری خودایمنی و از شایع‌ترین بیماری‌های نورولوژیک انسان است که از جمله عوامل آسیب‌شناسی آن، می‌توان به ناگویی هیجانی اشاره کرد. پژوهش حاضر، با هدف بررسی اثربخشی درمان پذیرش و تعهد بر ناگویی هیجانی در مبتلایان به مالتیپل‌اسکلروزیس انجام شده است.
روش بررسی: این پژوهش به شیوه نیمه آزمایشی از نوع پیش‌آزمون- پس‌آزمون با گروه کنترل و دوره پیگیری دو ماهه انجام شد. جامعه آماری این پژوهش شامل کلیه زنان انجمن ام.اس استان البرز مراجعه کننده طی بهار سال 1396 بودند. در این پژوهش 20 بیمار مبتلا به مالتیپل اسکلروزیس با توجه به ملاک‌های پژوهش به صورت در دسترس انتخاب و سپس به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش و کنترل گمارده شدند. جهت ارزیابی متغیر ناگویی هیجانی از آزمون ناگویی هیجانی تورنتو-20 (1994) استفاده شد. و در نهایت داده‌ها با روش آزمون آماری تحلیل واریانس با اندازه گیری مکرر و آزمون تعقیبی LSD، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: بررسی یافته‌ها نشان داد درمان پذیرش و تعهد بر کاهش ناگویی ناگویی هیجانی (p<0.05) تاثیر معناداری داشته است که در دوره پیگیری نیز پایدار باقی ماند.
نتیجه‌گیری: با توجه به تاثیر درمان پذیرش و تعهد بر کاهش ناگویی هیجانی مبتلایان به مالتیپل اسکلروزیس، با استفاده از این درمان می‌توان به بهبود شناسایی هیجانات، توصیف هیجانات و همچنین، توجه به فرایندهای درونی به جای سبک تفکر برون‌مدار، کمک کرد.
 
 
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/1/31 | پذیرش: 1398/3/4

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb