مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد بندرعباس
چکیده:   (107 مشاهده)
هدف: نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن یکی از اساسی­ترین نیازهای انسان، از کودکی تا پیری است و یکی از شایع­ترین و عمیق­ترین تجربه­های فقدان و سوگ در ناکامی ناشی از فروپاشی روابط عاشقانه تجربه می­شود. پژوهش حاضر، با هدف تعیین اثربخشی هیپنوتراپی بر ذهن آگاهی و استرس ادراک شده زنان دارای سابقه شکست عاطفی انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر از نوع نیمه­آزمایشی با طرح پیش­آزمون- پس­آزمون با گروه کنترل است. به منظور اجرای پژوهش، از پرسش­نامه­های مقیاس استرس ادراک شده (کوهن و همکاران، 1983) و مقیاس ذهن آگاهی (براون و ریان، 2003) استفاده شد. سپس آزمودنی­های گروه آزمایش به مدت 8 جلسه 2 ساعته به صورت هفتگی تحت مداخله هیپنوتراپی قرار گرفتند ولی گروه کنترل مداخله­ای دریافت نکرد. پرسشنامه­های مذکور در دو مرحله بعد از اتمام دوره هیپنوتراپی و یک ماه بعد از آخرین جلسه هیپنوتراپی تکمیل شدند. برای تجزیه و تحلیل یافته­های تحقیق از آزمون آماری تحلیل کوواریانس در سطح معنی­داری 05/0P استفاده شد.
یافته­ها: نتایج آزمون تحلیل کوواریانس نشان داد 8 جلسه آموزش هیپنوتراپی موجب کاهش نمرات استرس ادراک­شده در گروه آزمایش شده است (0001/0p< و 13/97 F). همچنین 8 جلسه آموزش هیپنوتراپی موجب افزایش نمرات ذهن آگاهی در گروه آزمایش شده است (0001/0p< و 26/723 F).
نتیجه­گیری: به طور کلی می­توان بیان کرد که هیپنوتیزم درمانی با آموزش آرمیدگی ذهنی، افزایش آگاهی، پذیرش و حساسیت زدایی موجب بهبود ذهن­آکاهی و با آموزش تنفس دیافراگمی یا عمیق، آموزش آرمیدگی پیش­رونده موجب کاهش استرس ادراک شده در زنان با سابقه شکست عاطفی می­شود.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۱/۳۱ | پذیرش: ۱۳۹۸/۶/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb