مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد مشهد
چکیده:   (1830 مشاهده)
زمینه و هدف: کودک آزاری و غفلت از کودکان از جمله شایع ترین و پیچیده ترین مسایل روانی – اجتماعی جامعه است. با توجه به اهمیت کیفیت زندگی و رضایت شغلی بر میزان کودک آزاری، محقق در پژوهش حاضر به بررسی قابلیت پیش بینی کودک آزاری بر اساس کیفیت زندگی و رضایت شغلی والدین پرداخته است.
روش: پژوهش حاضر از نوع همبستگی انجام بود. جامعه آماری پژوهش شامل تمامی کودکان زیر 18 سال (نوزاد تا 18 سال) شهرستان تربت حیدریه و والدین آن ها در سال 1396 بود. حجم نمونه این پژوهش 146 نفر بود که 73 کودک به صورت نمونه گیری غیر تصادفی هدفمند و 73 کودک دیگر نیز به صورت تصادفی خوشه ای انتخاب شدند. برای گردآوری داده های این پژوهش از پرسشنامه کیفیت زندگی سازمان بهداشت جهانی و رضایت شغلی مینه سوتا استفاده شد. جهت تحلیل داده ها از نرم‌افزار آماری SPSS  نسخه 23، با روش رگرسیون لجستیک و آزمون هومسر و لمشو با سطح معنی داری (05/0=α) استفاده گردید.
یافته ها: نتایج برازش مدل نشان داد از بین مولفه های کیفیت زندگی به جز مولفه سلامت محیط(398/0=P)، مولفه های سلامت جسمانی(024/0=P)، سلامت روان شناختی(008/0=P)، سلامت اجتماعی (003/0=P) بر احتمال کودک آزاری تاثیر داشته است؛ همچنین از بین مولفه های رضایت شغلی به جز مولفه پیشرفت (290/0=P) و  جو سازمانی (010/0=P)، مولفه های  نظام پرداخت (662/0=P) و  نوع شغل (998/0=P)، سبک رهبری (886/0=P)، شرایط فیزیکی (869/0=P) بر احتمال کودک آزاری تاثیر نداشته است (001/0>P).
نتیجه گیری: نتایج پژوهش نشان داد که کیفیت زندگی بر احتمال کودک‌آزاری تاثیر داشت،  همچنین نتایج بیانگر معنی‌داری رابطه مولفه های سلامت جسمانی، سلامت روانشناختی و سلامت اجتماعی با کودک‌آزاری بود. همچنین نتایج این پژوهش بیانگر این بود که تعارض شغلی  بر احتمال کودک‌آزاری تاثیر داشته است بنابراین توجه به سطح کیفیت زندگی و سلامت جسمی، روانی، فرهنگی، اجتماعی و محیطی و فراهم آوردن شرایط لازم جهت تحقق زندگی پویا و سالم، ضامن سلامت افراد جامعه در سالهای آینده و نسل آتی می گردد.
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2022 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb