مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه آزاد اسلامی، واحد خمین
چکیده:   (235 مشاهده)
زمینه و هدف: مادران کودکان با اختلال رفتاری در تنظیم هیجان و تعامل با فرزندشان با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. فرزندپروری نامناسب منجر به واکنش‌های هیجانی نامطلوب و تعامل نامناسب با کودک می‌شود. بنابراین، پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی اثربخشی برنامه فرزندپروری بر اساس مدل ساندرز بر تنظیم هیجان و تعامل مادر و کودک با اختلال رفتاری انجام شد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، یک مطالعه شبه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌‌آزمون و گروه کنترل بود. جامعه آماری این پژوهش را مادران کودکان با اختلال رفتاری شهرستان ورامین تشکیل دادند. آزمودنی‌ها به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند به نحوی که اعضای هر گروه 15 نفر بود. گروه آزمایش، در 10 جلسه آموزش برنامه فرزندپروری بر اساس مدل ساندرز شرکت کردند در حالی که گروه کنترل در این جلسات شرکت نکرد. ابزارهای این پژوهش پرسشنامه تنظیم شناختی هیجان گارنفسکی و کرایج و مقیاس رابطه کودک-والد رابرت سی. پیانتا بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیری در سطح معناداری 05/0 تحلیل شد.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که گروه آزمایش و کنترل در تنظیم هیجان و تعامل مادر با کودک در مرحله پس‌آزمون تفاوت معناداری داشتند (001/0p<). نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیری نشان داد که آموزش برنامه فرزندپروری بر اساس مدل ساندرز بر تنظیم هیجان و تعامل مادر و کودک با اختلال رفتاری اثر معناداری داشته است (001/0p<). در واقع، آموزش برنامه فرزندپروری بر اساس مدل ساندرز سبب بهبود تنظیم هیجان و تعامل مادر و کودک با اختلال رفتاری شد.
نتیجه‌گیری: بر اساس یافته‌های پژوهش، برنامه‌ریزی برای آموزش برنامه فرزندپروری بر اساس مدل ساندرز نقش مهمی در تنظیم هیجان و تعامل مادر و کودک با اختلال رفتاری دارد.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: مشاوره
دریافت: 1398/2/11 | پذیرش: 1398/3/29

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb