مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1107 مشاهده)
 زمینه و هدف آسیب‌های شنوایی بسیاری از سازگاری‌های انسان با محیط را تحت تأثیر قرار می‌دهد منجر به یک سری تغییرات در پردازش دیداری و توانایی برنامه ریزی و سازماندهی افراد می‌شود. هدف این تحقیق مقایسه پاسخ های دانش آموزان با اختلال شنوایی و عادی به آزمون‌های کیم‌کاراد و برج لندن شهر اراک بود.
روش: طرح پژوهش حاضر علّی- مقایسه‌ای بود. جامعه آماری شامل کلیه دانش آموزان پسر متوسطه اول با اختلال شنوایی و عادی شهر اراک در سال 97-98 بود.60 نفر (30 نفر از دانش آموزان با اختلال شنوایی، 30 نفر دانش آموزان عادی) بصورت نمونه گیری تصادفی خوشه ای چند مرحله ای به عنوان اعضای نمونه انتخاب شدند. برای جمع آوری داده‌ها از آزمون برج لندن (کریکوریان و همکاران 1994)، آزمون کیم کاراد (گری گراث مارنات، 1386) استفاده شد. برای تجزیه و تحلیل داده‌ها نیز از تحلیل واریانس مانوا استفاده شد (0.01P<)
یافته ها: نتایج نشان داد که بین دو گروه دانش آموزان با اختلال شنوایی و عادی، در مؤلفه حافظه بلند مدت، حافظه میان مدت و حافظه کوتاه مدت تفاوت معنادار وجود داشت (0.01 P<). بین دو گروه دانش آموزان با اختلال شنوایی و عادی، در زمان تأخیر و زمان کلی در مؤلفه برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی تفاوت معناداری وجود داشت (0.01 P<).
نتیجه گیری: بنابراین با توجه به نتایج تحقیق، عملکرد دانش آموزان با اختلال شنوایی در مؤلفه های حافظه، برنامه‌ریزی و سازمان‌دهی (زمان تأخیر و زمان کلی) پایین‌تر بود، لذا این گروه از دانش آموزان نیازمند تمهیدات خاصی جهت بهبودی و رسیدن به سطح افراد عادی هستند.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: توانبخشی
دریافت: 1398/2/11 | پذیرش: 1398/5/28

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb