مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (348 مشاهده)
چکیده:
هدف: اختلال نارسایی توجه /فزون کنشی یکی از شایع ترین اختلالات عصبی رفتاری تشخیص داده شده در دوران کودکی است. که اغلب تا بزرگسالی پایدار می ماند. پژوهش حاضر با هدف بررسی توان تشخیصی مقیاس های درجه بندی والدین در تفکیک کودکان مبتلا به این اختلال از کودکان فاقد آن صورت گرفت.
روش بررسی: تحقیق حاضر از نوع پژوهش های توصیفی و روانسنجی میباشد. جامعه آماری را دانش آموزان پسر ابتدایی شهر مشهد در سال تحصیلی 94-1393 تشکیل میدادند. نمونه شامل 40 کودک (20 کودک بهنجار و 20 کودک مبتلا به اختلال نارسایی توجه/ فزون کنشی ) بودند که با مصاحبه بالینی نیمه ساختار توسط  والدین و اجرای فرم کوتاه چهار خردآزمونی هوش کودکان وکسلر انتخاب شدند. در انتها والدین فرم کوتاه پرسشنامه های درجه بندی والدین کانرز و  اسنپ-4  را در دو مرحله با فاصله یک ماه برای کودکان خود تکمیل نمودند
یافته ها :  نتایج  تحلیل واریانس چند متغیری برای درجه بندی های کانرز و اسنپ-4 نشان داد که این ابزارها می توانند بطور معناداری کودکان ADHD را از کودکان فاقد این اختلال متمایز کنند. تحلیل های راک نیز حساسیت  و ویژگی قابل قبولی را برای این دو مقیاس درجه بندی نشان دادند.
نتیجه گیری: نتایج پژوهش حاضر نشان داد مقیاس های اسنپ و کانرز دارای قدرت تشخیص  و حساسیت و ویژگی قابل قبول تا عالی هستند. لذا از دو  مقیاس مذکور می توان به عنوان ابزارهایی مطلوب در تشخیص چند روشی  اختلال  ADHD استفاده نمود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/2/14 | پذیرش: 1398/12/14

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2021 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb