مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- آزاد اسلامی قزوین
چکیده:   (633 مشاهده)
هدف: سلامت روانی متغیر مهمی است که تحت تأثیر عوامل بسیار زیادی ازجمله محیط قرار دارد. این مطالعه باهدف تحلیل مجتمع های مسکونی بر اساس مولفه های کالبدی موثر بر سلامت روانی ساکنان صورت گرفته است.
روش بررسی: روش تحقیق مورداستفاده در مطالعه ازنظر هدف کاربردی و ازنظر ماهیت، توصیفی- تحلیلی می‌باشد. گردآوری اطلاعات در مرحله اول، در بستر مطالعات کتابخانه‌ای و با استفاده از شیوه تحقیق مروری متون و منابع و در مرحله دوم به‌ کمک چک لیست محقق ساخته بر اساس مطالعات انجام شده پیرامون مولفه های کالبدی تاثیر گذار بر سلامت روانی در کشورهای مختلف جهان و مشاهدات (گونه‌های مجتمع‌های مسکونی) میدانی صورت پذیرفته است.
یافته‌ها: بررسی ادبیات موضوع و تحلیل آن‌ها بیان‌کننده این موضوع بود که مؤلفه‌های کالبدی طراحی مجتمع‌های مسکونی می‌توانند از طریق تأثیر بر استرس و افسردگی ساکنان بر سلامت روانی آن‌ها تأثیرگذار باشند. بر این اساس مؤلفه‌های کالبدی طراحی مجتمع‌های مسکونی مؤثر بر ‌سلامت روانی، در چهار مؤلفه‌ی نما، تراکم، فضای باز و نیمه‌باز و واحد مسکونی و در 20 معیار معرفی گردید.
نتیجه‌گیری: بررسی نمونه‌های موردی مجتمع‌های مسکونی در منطقه چهار شهر تهران مشخص کرد که این مجموعه‌ها دارای شرایط نسبتاً نامناسبی ازنظر رعایت الگوهای معرفی‌شده در مطالعه می‌باشند. بر این اساس 7 معیار موثر در سلامت روانی شامل: اندازه تراکم اجتماع و همسایگی ، تنوع بصری ، تنوع امکانات خدماتی، موقعیت امکانات خدماتی،  سلسله‌مراتب فضایی، اندازه اتاق‌ها، تناسب فضاها در 66% مجتمع ها رعایت نشده است و 2 معیار از 20 معیار موثر در سلامت روانی شامل: حجم و سطح، رنگ فضا در 100% مجتمع ها اصلا رعایت نشده است  و همچنین  فقط معیار سازمان‌دهی فضاهای عمومی در 100% مجتمع ها نسبتا رعایت شده است.
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: معماری و شهرسازی
دریافت: 1398/2/17 | پذیرش: 1398/5/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb