مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه پیام نور تهران
2- دانشجوی دکتر دانشگاه پیام نور، مرکز بین المللی دبی
3- گروه مشاوره - دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران
چکیده:   (643 مشاهده)
مقدمه : هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (ACT) بر سازگاری اجتماعی و تاب­آوری زنان مبتلا به سرطان پستان بود.
روش کار: این پژوهش ازنوع نیمه آزمایشی با طرح پیش­آزمون پس­آزمون و با گروه کنترل است. جامعه­ی آماری پژوهش را همه زنان مبتلا به سرطان پستان شهر ارومیه در 1397 تشکیل دادند که از میان آنان با استفاده از روش نمونه­گیری در دسترس، 30 نفر انتخاب شدند و به طور تصادفی در دو گروه آزمایش (15 نفر)  و کنترل (15 نفر)  قرار گرفتند. شرکت کنندگان گروه آزمایش، 8 جلسه (هرجلسه 90 دقیقه) درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد دریافت کردند. شرکت­کنندگان گروه گواه هیچ مداخله­ای دریافت نکردند. در این پژوهش از پرسشنامه سازگاری اجتماعی بل و  مقیاس تاب­آوری کانر-دیویدسون  استفاده شد. داده­ها با استفاده از آزمون آماری تحلیل کواریانس چندمتغیره در نرم­افزار  vol 20- SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته­ها:  یافته­ها نشان داد، درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد  به طور معناداری در افزایش سازگاری اجتماعی و تاب­آوری زنان مبتلا به سرطان پستان موثر بوده است (05/0 >P). به عبارتی دیگر، این مداخله توانست میزان سازگاری اجتماعی و تاب­آوری را در گروه آزمایش ارتقا دهد.
نتیجه گیری:  نتایج این پژوهش حاکی از کارآمدی درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر افزایش سازگاری اجتماعی و تاب­آوری زنان مبتلا به سرطان پستان بود. بنابراین از درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد می­توان به عنوان یک روش برای رشد و بهبود بیماران مبتلا به سرطان پستان بهره برد.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/2/24 | پذیرش: 1398/5/22

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb