مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


چکیده:   (2170 مشاهده)
پیش زمینه و هدف: چاقی مشکل شایع برای سلامتی عمومی و از نگرانی های عمده سازمان بهداشت جهانی است. پژوهش حاضر با هدف تعیین تاثیر شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی، یوگای بهشیار و کیفیت زندگی مردان مبتلا به چاقی  انجام شد.
روش: روش پژوهش نیمه آزمایشی و طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه کنترل و یک پیگیری 2 ماهه بود. 30 مرد به روش نمونه گیری در دسترس از میان مردان مراجعه کننده به کلینیک درمان چاقی انتخاب و به طور تصادفی در گروه های آزمایش(n1=15)و کنترل(n2=15) جایگزین شدند. سطح کیفیت زندگی آزمودنی ها با استفاده از پرسشنامه کیفیت زندگی ویر و همکاران در  مراحل پیش آزمون اندازه گیری شد. سپس برنامه درمانی کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی و یوگای بهشیار در 8 جلسه گروهی برای گروه آزمایش اجرا شد. در پایان مداخلات دوباره کیفیت زندگی  مردان اندازه گیری و داده‌ها با استفاده از تحلیل واریانس چند متغیره تحلیل شدند.
 یافته ها: یافته ها نشان داد که  شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی می تواند کیفیت زندگی مردان گروه آزمایش را به طور معنی­داری افزایش دهد.
نتیجه گیری:  نتایج پژوهش شواهدی را پیشنهاد می‌کند که شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی می تواند یک روش درمانی مناسب برای بهبود کیفیت زندگی مردان مبتلا به چاقی  باشد. لذا به منظور افزایش سطح کیفیت زندگی مردان مبتلا به چاقی، بکارگیری شناخت درمانی مبتنی بر ذهن آگاهی پیشنهاد می شود.
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2024 CC BY-NC 4.0 | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb