جلد 9 - شماره سال ۱۳۹۸                   ‫جلد (9): 89 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hossaini Z, Ansari Shahidi M, Ravanbod M R, Rezaei Jamaloei H, Ramezanzadeh M. Spiritual Therapy on Alexithymia in Individual with ER and PR Receptor Breast Cancer. mejds. 2019; 9 :89-89
URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1600-fa.html
حسینی زینب، انصاری شهیدی مجتبی، روانبد محمدرضا، رضایی جمالویی حسن، رمضان زاده محبوبه. بررسی اثربخشی معنویت‌درمانی بر الکسی‌تایمی در افراد مبتلا به سرطان پستان با گیرنده‌های استروژن و پروژسترون. مجله مطالعات ناتوانی. 1398; 9 () :89-89

URL: http://jdisabilstud.org/article-1-1600-fa.html


1- واحد نجف‌آباد، دانشگاه آزاد اسلامی
2- دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر
چکیده:   (374 مشاهده)
زمینه و هدف: افراد مبتلا به سرطان پستان در الکسی‌تایمی با چالش‌های زیادی مواجه می‌شوند. پژوهش حاضر به‌ منظور بررسی اثربخشی معنویت‌درمانی بر الکسی‌تایمی در افراد مبتلا به سرطان پستان با گیرنده‌های استروژن و پروژسترون انجام شد.
روش‌بررسی: پژوهش حاضر، مطالعه‌ای نیمه‌آزمایشی با طرح پیش‌آزمون- پس‌‌آزمون با گروه گواه بود. جامعهٔ آماری این پژوهش را تمامی افراد بیمار زن ۳۰ تا ۶۵ ساله و مبتلا به سرطان پستان استان بوشهر در سال ۱۳۹۸ تشکیل دادند. سی آزمودنی‌ به روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. شیوهٔ گمارش آن‌ها در گروه‌ها به روش تصادفی انجام گرفت، به‌نحوی‌که اعضای هر گروه ۱۵ نفر بود. گروه آزمایش، در ۱۲ جلسهٔ آموزش برنامهٔ معنویت‌درمانی شرکت کردند در‌حالی‌که گروه گواه در این جلسات شرکت نداشت. ابزار این پژوهش پرسشنامهٔ الکسی‌تایمی (بگبی، پارکر و تیلور، ۱۹۹۴) بود. داده‌ها با استفاده از تحلیل کوواریانس چندمتغیری در سطح معناداری ۰٫۰۵ تحلیل شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که در مرحلهٔ پس‌آزمون، گروه آزمایش با گروه گواه در الکسی‌تایمی تفاوت معناداری داشتند (۰٫۰۰۱>p). نتایج تحلیل کواریانس چندمتغیری نشان داد که آموزش برنامهٔ معنویت‌درمانی بر الکسی‌تایمی در افراد مبتلا به سرطان پستان با گیرنده‌های استروژن و پروژسترون اثر معناداری داشته است. در واقع، آموزش برنامهٔ معنویت‌درمانی سبب بهبود الکسی‌تایمی در افراد مبتلا به سرطان پستان با گیرنده‌های استروژن و پروژسترون شد.
نتیجه‌گیری: براساس یافته‌های پژوهش، آموزش برنامهٔ معنویت‌درمانی می‌تواند الکسی‌تایمی را در زنان مبتلا به سرطان پستان با گیرنده‌های استروژن و پروژسترون بهبود بخشد.
متن کامل [PDF 711 kb]   (226 دریافت)    
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: ۱۳۹۸/۳/۱۳ | پذیرش: ۱۳۹۸/۵/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb