مقالات درحال ویرایش                   برگشت به فهرست مقالات | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشگاه فردوسی مشهد
چکیده:   (409 مشاهده)
هدف: در مورد سبب شناسی اعتیاد اخیرا به علت های شناختی توجه ویژه ای شده است با توجه به این سبب شناسی،  پژوهش حاضر با هدف تعیین رابطه ی طرحواره های ناسازگار اولیه با خطر عود اعتیاد انجام گرفت.
روش بررسی: طرح پژوهش حاضر توصیفی از نوع همبستگی است و از روش رگرسیون چندگانه استفاده شده است.  جامعه آماری پژوهش حاضر کلیه معتادین 20 تا 45 ساله شهرستان مشهد در سال 98-1397 است. به‌ منظور انتخاب گروه نمونه از مجموع 3555 نفر از مراجعین کمپ ها و کلینیک ها، تعداد 700 نفر که تشخیص یک نوع از اختلالات اعتیادی گرفته بودند و حداقل 6 ماه از دوره پاکی آن‌ها گذشته است با استفاده از روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. برای جمع‌آوری داده‌ها از پرسشنامه‌های طرحواره یانگ و افراد در معرض خطر اعتیاد استفاده شد.
یافته ها: نتایج تحلیل همبستگی پیرسون نشان داد که بین تمامی طرحواره های ناسازگار اولیه و خطر عود به اعتیاد ضرایب همبستگی در سطح 001/0 معنی دار است. همچنین نتایج نشان داد که مدل رگرسیونی با 34/123=F معنی دار است. براین اساس متغیرهای طرحواره های ناسازگار اولیه همگی با هم می توانند 72 درصد تغییرات مربوط به واریانس خطر عود اعتیاد را پیش بینی کند. نتایج تحلیل رگرسیون به روش همزمان نشان داد که خرده مقیاس های شکست، خویشتنداری/خودانضباطی ناکافی، استحقاق/بزرگ منشی، بازداری هیجانی، انزوای اجتماعی/بیگانگی، از خودگذشتگی، رهاشدگی/بی ثباتی، اطاعت، معیارهای سرسختانه/عیب جوبی افراطی و وابستگی/بی کفایتی توان پیش بینی خطر عود اعتیاد را دارند.
نتیجه گیری: با توجه به ارتباط طرحواره های ناسازگار اولیه و خطر عود اعتیاد، متخصصین حوزه اعتیاد می توانند این یافته ها را در پیشگیری از عود و درمان معتادین مد نظر قرار دهند.
 
 
     
نوع مطالعه: مقاله پژوهشی اصیل | موضوع مقاله: روانشناسی
دریافت: 1398/3/17 | پذیرش: 1398/5/15

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله مطالعات ناتوانی (علمی- پژوهشی) می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Middle Eastern Journal of Disability Studies

Designed & Developed by : Yektaweb